Avusturalya’nın En Büyük Yenilenebilir ve Depolanabilir Enerji Santrali’nin Çelik Yapıları, Mono Steel İmzası Taşıyacak
 1. Anasayfa
 2. Yenilenebilir

Avusturalya’nın En Büyük Yenilenebilir ve Depolanabilir Enerji Santrali’nin Çelik Yapıları, Mono Steel İmzası Taşıyacak

0

Nitelikli işçiliği ve zamanında teslim edilen ürünleriyle öne çıkan Mono Steel, Avusturalya’nın en büyük projelerinden olan Snowy 2.0 Hidroelektrik Santrali’nin ikinci etabında da yer alıyor. Mono Steel’in bu projedeki görevi ise yenilenebilir enerji için tasarlanan ikinci etabın çelik yapılarını üretmek… 

Amerika’daki mega projesine devam eden Mono Steel, bu kez de dünyanın öbür ucuna, Avusturalya’ya gidiyor. 2020 yılında bir kısmı tamamlanan Snowy 2.0 Hidroelektrik Santrali Projesi’nin birinci etabında gösterdiği performans ve kaliteli işçilik sayesinde beğeni toplayan Mono Steel, projenin ikinci etabında da yer almanın haklı gururunu yaşıyor.  

Avusturalya’nın en büyük projelerinden olmasının yanı sıra temiz enerji üretimiyle de dünyaya örnek olması hedeflenen Snowy 2.0, 2017 yılından bu yana süren bir proje. Projenin ilk etabı 2020 yılında tamamlandı. Şimdi ise barajların birbirine bağlanma ve enerji depolanma süreci başlıyor. Mevcut iki baraj olan Tantangara ve Talbingo’yu 27 km’lik tünellerle birbirine bağlayacak olan ikinci etapta, yeni bir yeraltı elektrik santrali inşa edilmesi planlanıyor. Bu yeraltı santralinin görevi ise oldukça önemli. Yeraltı santrali fazla yenilenebilir enerji üretimi olduğunda ve enerji talebi düşük olduğunda suyun üst baraja; elektrik talebi yüksek olduğunda ise enerji üretmek için suyu alt baraja geri pompalayacak. Bu sayede, su kapalı bir döngüde yeniden kullanır ve geri dönüştürülebilir bir hale gelecek. 

“4.5 Milyar Dolar”sermaye ile tamamlanması planlanan Snowy 2.0’de üretilen ilk gücün 2025’in başlarında verilmesi planlanıyor. Ardından da altı üretim ünitesinin aşamalı olarak devreye alınması bekleniyor. Proje, Avustralya’nın en büyük yenilenebilir enerji projesi olmasının yanı sıra, tüketicilerin düşük maliyetle, düşük karbon emisyonlu bir geleceğe güvenli ve istikrarlı geçişini destekleyecek. Proje, isteğe bağlı üretim kapasitesi sayesinde yaklaşık 350.000 megavat saatlik büyük ölçekli depolama sağlayacak. Bu rakam, bir hafta boyunca üç milyon eve güç sağlamak için yeterli enerji depolaması demek. 

Snowy 2.0’ın ikinci etabı için Mart ayında sevkiyatlarına başlayacak olan Mono Steel’in CEO’su ünlü iş insanı Mustafa Toprakçeken projeyi şu sözlerle anlatıyor; “Snowy 2.0, daha önce çalıştığımız bir proje. İlk etabında santralin ek binalarının ve depolama alanlarının yapılmasında katkı sağlamıştık. Şimdi ise yeraltı tünelleri ve yeraltı depolama merkezinin inşasında yer alıyoruz. 2023 yılına kadar da projenin önemli bir parçası olmaya devam edeceğiz. Sakarya’daki tesisimizde, tüneller için gereken çelik yapıları ve yardımcı elemanları üreteceğiz. Ve bunlar Avusturalya’nın en büyük ve en önemli projesi için Türkiye’den yola çıkacaklar. Bu hem firmamız, hem çalışanlarımız, hem de ülkemiz için gurur verici bir iş. Deyim yerinde ise Avusturalya’daki tünellerde ‘Made in Turkey’ yazılı çelik yapılar olacak.” 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir