Masat, Yavuz ve Midilli HES’i güneşle hibrit santrale dönüştürecek
 1. Anasayfa
 2. Hidro Elektrik

Masat, Yavuz ve Midilli HES’i güneşle hibrit santrale dönüştürecek

0

Masat Enerji, Amasya’da işlettiği Yavuz ve Midilli HES’e yardımcı kaynak olarak iki Güneş Enerji Santrali (GES) kuracak. 

Masat Enerji Elektrik Üretim A.Ş. tarafından Amasya İli, Taşova İlçesinde işletilmekte olan Yavuz Hidroelektrik Enerji Santrali’ne yardımcı kaynak olarak 2,8 MW kapasiteli Güneş Enerji Santrali (GES) kurulması planlanıyor. 35,4 milyon TL değerindeki proje kapsamında Yavuz Hidroelektrik Santrali’nin elektrik ihtiyacının karşılanması amaçlanıyor. Kurulacak olan güneş santralinde yılda 6.726.000 KWh elektrik üretilecek.

Ayrıca şirketin Amasya İli, Merkez İlçesinde işletmekte olduğu Midilli Hidroelektrik Enerji Santrali sahasında da yardımcı kaynak olarak 8,29 MW kapasiteli Güneş Enerji Santrali (GES) kurulması planlanıyor. 65.400.000,00 TL değerindeki proje kapsamında Midilli Hidroelektrik Santrali iç ihtiyaçların karşılanması amacıyla 3 adet sahada güneş enerji santrali kurulacak. Tesisin işletmeye geçmesi ile birlikte yıllık 124.050.000 KWh elektrik üretilmesi öngörülüyor.

İki hibrit santral projesinin hayata geçirilmesiyle Yavuz ve Midilli Hidroelektrik Enerji Santralleri’nin enerji üretiminde kullandığı elektriğin azaltılması ve üretim verimliliğinin artırılması amaçlanıyor.

Mevcut durumda kanal tipinde 22,5 MW kurulu güce sahip olan Yavuz Hidroelektrik Santrali’nde yıllık olarak 82.740.000 kWh elektrik enerjisi üretiliyor. Kanal tipinde 32,548 MW kurulu güce sahip olan Midilli Hidroelektrik Santrali’nde ise yıllık olarak 124.050.000,00 kWh elektrik enerjisi üretiliyor. 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir