Bor Biyokütle Enerji Afyon’da atık lastiklerden elektrik üretecek
 1. Anasayfa
 2. Biyokütle

Bor Biyokütle Enerji Afyon’da atık lastiklerden elektrik üretecek

0

Bor Biyokütle Enerji, Afyonkarahisar’ın Emirdağ ilçesinde 89 milyon lira yatırımla kuracağı 12 MW’lık tesiste atık lastiklerden piroliz yöntemiyle elektrik üretecek. 

Bor Biyokütle Enerji Üretimi Yatırım A.Ş., Afyonkarahisar İli, Emirdağ İlçesinde Ömrünü Tamamlamış Lastiklerin Piroliz Yöntemiyle Geri Kazanımı Tesisi ve Güneş Enerjisi Santrali kurmayı planlıyor. Proje maliyetinin 89 milyon lirayı aşması öngörülüyor.

Proje kapsamında kurulacak 1875 m2’lik kapalı alanda yılda 24 bin ton (80 ton/gün) ömrünü tamamlamış lastikten piroliz yöntemiyle geri kazanımı ile 12 MW kapasitede elektrik enerjisi üretilecek. Tesiste 6 adet reaktör kurulacak ve her bir reaktörde 1 adet brülör bulunacak. reaktörlere lastik yüklemesi sonrasında ilk ısı doğalgazdan sağlanacak. İşletmenin tam kapasite ile çalışması durumunda reaktörler için gerekli ısı ihtiyacı pirolitik gazdan karşılanacak.

gunes-enerjisii1.JPG

Ayrıca tesisin kurulacağı alanda 1,8 MW kurulu gücünde güneş enerjisi santrali kurulması planlanıyor. Santralde yılda 3.600.000 kw/h elektrik enerjisi üretilmesi öngörülüyor. Üretilen elektrik enerji nakil hattı ile şebekeye bağlanarak sisteme aktarılacak.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 2
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir