Karşıyaka Belediyesi’nden Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı
 1. Anasayfa
 2. Sürdürülebilir

Karşıyaka Belediyesi’nden Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı

0

Karşıyaka Belediyesi, iklim kriziyle mücadele çalışmaları kapsamında hayata geçirilen ‘Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı’ tanıtım toplantısı yapıldı.

Karşıyaka Belediyesi’nin Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı’nı anlatan Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, “Bir felaketin ortasındayız. Herkes üzerine düşeni yapmalı” dedi.

Karşıyaka Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı’nın detaylarını ve yapılan çalışmaları katılımcılara aktaran Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay ” İlk defa bir ilçe belediyesi, çevre mühendisleri odası gibi yetkin bir kurum ile alanında çok yetkin akademisyenlerin kurduğu bir özel sektör kuruluşuyla ortak olarak uzun süreli, çok paydaşlı, 1 yıl içerisinde 30 çalıştay yaparak, bilim kurulu oluşturarak ‘Karşıyaka Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı’nı yaptı. Bildiğim kadarıyla bu birliktelik Türkiye’de bir ilk oldu. Yaşadığımız iklim ve çevre sorununun çok ağır bir sorun olduğunu, hayatımızı yakın gelecekte tehdit edeceğinin bilinciyle, bu konuyu birinci sıraya koyduk” diye konuştu.

İklim eylem planına Karşıyaka Belediyesi’nin web sayfasından ulaşılabileceğini belirten Tugay, şunları söyledi: “Bir felaketin ortasındayız, içindeyiz. Bunun farkına varmak zorundayız. Çocuklarımızın ölmesine, yok olmasına sebep olacak bir kriz ile dünya karşı karşıyadır. Her bir bireyin çaba göstermesi gereken bir sorun bu. Bunun ölçeğini tartışmayalım. İnanın gün içerisinde alacağınız küçük önlemler ile her türlü israfa karşı bir şeyler yaparsanız bu bile fark yaratır. 2030 yılına kadar 32 eylem kararı aldık. Bunların 18 tanesi karbon emisyonu ve iklime zarar veren etkilerini azaltmayı, 9 tanesi uyum sağlamayı amaçlayan, 5 tanesi hem uyum ve hem azaltmayı sağlayan eylemler. Kendi yaptığımız eylem planının burada yetersiz olduğunu açıkça söylüyorum. Paris anlaşması 2038 yılına kadar dünyanın ısınması durursa sorunu çözebiliriz diyordu, bu sene Birleşmiş Milletler’in raporu ise Paris Anlaşması’nı unutun diyor. 2038’e kadar zamanımız yok, 2030 yılında dünyanın ısınması durmamışsa geri dönüşsüz bir En çok ifade etmek istediğim şey; iklim ve çevre sorunları konusunda bilinçli olmalısınız, bu konuyu küçümsememelisiniz. Konumumuz, görevimiz, mesleğimiz, maddi durumumuz ne olursa olsun kimse bu sorundan ayrı değildir.”

“Bu Yıl İçerisinde Hep Beraber Bunu Başaralım”

Plandaki temel hedefler hakkında bilgi veren Tugay şöyle devam etti: “İklim krizine sebep olan şey karbon salınımı. Şehrimizde oluşan %54 karbon emisyonunun sorumlusu ulaşım. Toplu taşıma ve şahsi araçlarımız bundan sorumlu. %40 ısıtma ve soğutma amaçlı sistemler, %6 atılan çöplerin gazları. Karşıyaka’nın bütün İzmir içerisindeki payı %9,5. Hiç ağaç olmayan bir yere Kent Ormanı yapıyoruz. Bu sene 30 bin civarında o bölgeye ağaç dikeceğiz, 250 dönümlük bir alan. Bu veya benzeri yöntemlerle Kentsel Isı Adası etkisini azaltmak istiyoruz. İzmir ilçeleri arasında en fazla güneş enerjisi yatırımı olan ilçe Karşıyaka. Çok güzel bir güneş enerjisi tesisimiz var. Bunun için bilim insanlarından destek aldık. Attığımız her atığa dikkat edelim. Bakın, Akdeniz bir plastik çorbasına dönmek üzere. Ama biz plastik ürünleri kullanmakta çok ısrarcıyız.”

Özuslu: “Umarım Bütün Belediyelerimize Örnek Teşkil Eder”

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu da, “Farkında olmak yetmiyor. Üzerimize gelen yıkıntının ve felaketin karşısında nasıl tavır alabileceğimizi konuşacağız. İnsanoğlu olarak doğa karşısında ne kadar güçsüz olduğumuzu anladığımız süreçten geçiyoruz. ‘Doğa intikamını er geç alır’ sözü belki de yaşadıklarımızı anlatan en net ifade. İzmir Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı ile bu konularda önemli adımlar attığımızın ve atacağımızın teminatını vermiş bulunuyoruz. İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak Başkanımız Tunç Soyer’in önderliğinde böylesi çalışmalara her zaman destek vereceğimizi belirtmek istiyoruz. Bir araya gelerek bir tavır koymanın çok büyük önem taşıdığını hepimiz biliyoruz ve bunun için mücadele edeceğiz” diye konuştu.

Kınay: “Biz Bu Hedefte Birlikte Çalışmaktan Çok Mutlu Olduk”

Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Helil İnay Kınay, ise yaşamımızın her alanında sonuçların ağır bedellerini, yeşili göremediğimiz, nefes alamadığımız kentlerde gördüğümüzü belirterek şunları söyledi: “Bizlerin sebep olduğu bu politika, alışkanlıklarımızın ve kararlarımızın sonucuna dikkat etmemiz gerekiyor. Çocuklarımızın geleceğini bizler yok ettik. Özellikle iklim felaketi ile ilgili süreçlerde felaketin ta kendisi yaşıyoruz. Planların, eylemlerin uygulamaya geçilmesi gereken noktada, kentlerimizde en çok tüketen, bu anlamda kendini yönetmesi ve farkında olması gereken insanların; iyileştirme, düzeltme, uyum içerisinde yaşamını sürdürebilme ve dirençli hale gelebilme açısından acil yapması gerekenler var. Karşıyaka Belediyesi ve Solermana ile birlikte imzaladığımız bir iş birliği protokolü kapsamında Karşıyaka Belediyesi’nin kentin yönetilmesi sürecinde sağlıklı, sürdürülebilir, tüm kentte yaşayanların eşit, adil, ulaşılabilir daha iyi bir yaşam mücadelesinde Karşıyaka’nın da parçası olduğu İzmir Büyükşehir Belediyesi ve diğer ilçe belediyeleri ile birlikte bu süreçte kendi payına düşen çalışmayı yapma inancı ile birlikte bir araya geldik.”

Ar: Örnek Teşkil Edecek Bir Çalışma

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği Müdürü Murat Ar da, “İklim krizinin sebep olduğu kuraklık, orman yangınları, sel felaketleri ve geçen sene yaşadığımız İzmir depremi hepimizi derinden etkiledi. Tüm bu yaşadığımız ve yaşamaya devam ettiğimiz olaylar artık afetlere karşı dirençli, iklim değişikliğine de uyumlu sürdürülebilir projeler doğrultusunda hareket etmemizi zorunlu hale getirmektedir” dedi.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir