MTN Enerji Çanakkale’de jeotermal kaynak arayacak
 1. Anasayfa
 2. Jeotermal

MTN Enerji Çanakkale’de jeotermal kaynak arayacak

0

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde kurulu olan jeotermal enerji santralinin kapasite artışı için 13 sondaj kuyusu açılarak jeotermal kaynak aranacak.

MTN Enerji Elek. Ür. San. ve Tic. A.Ş. tarafından Çanakkale İli, Ayvacık İlçesi, İR:17/15 nolu ruhsat alanı içerisinde jeotermal kaynak arama faaliyeti planlanıyor. Yaklaşık 10 milyon lira değerindeki proje kapsamında 13 adet sondaj arama kuyusunun açılması planlanıyor. 

Rotary (döner) Sondaj yöntemi ile açılacak kuyular için sığ (1200 m ve daha kısa) ve derin (2000 m) olmak üzere iki farklı kuyu tamamlama programı uygulanacak. Sığ kuyularda 135°C, derin kuyularda ise 170°C civarında sıcaklık değerlerine ulaşılacağı tahmin ediliyor.

MEVCUT RES’İN KAPASİTESİ ARTTIRILACAK

Arama, üretim ve reenjeksiyon amacı ile açılacak kuyulardan beklenen sonucun elde edilmesi halinde 11.8 MW gücünde, Çift (Binary) Çevrim JES kurulması düşünülüyor. Planlanan JES için ortalama akışkan giriş sıcaklığının 130-150 °C arasında olması bekleniyor. Şirket ruhsat alanında toplam 19,8 MWe kurulu güç için gerekli çevre izinlerini almış ancak henüz tam kapasite ile üretime geçememişti. Planlanan kuyulardan çıkarılacak jeotermal akışkanın sıcaklık ve debi değerlerine göre tam kapasiteye çıkması planlanıyor. 

Sondaj kuyularından elde edilecek jeotermal akışkanın; sıcaklık ve debilerine bağlı olarak öncelikle planlanan 11.8 MW JES ile elektrik üretimi ve koşulların elvermesi durumunda doğrudan kullanıma yönelik ısıtma (konut, termal turizm, sera, kurutma) projeleri ile entegre kullanımları hedefleniyor. Ruhsat alanında halen 8 MW kurulu güce sahip 1 adet Jeotermal Enerji Santrali (JES), 5 adet (2 üretim, 3 re-enjeksiyon) kuyu bulunuyor. 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir