Eğil’de tekne taşımacılığı yenilenebilir enerjiye dönüştürülecek
 1. Anasayfa
 2. Yenilenebilir

Eğil’de tekne taşımacılığı yenilenebilir enerjiye dönüştürülecek

0

“Dicle Barajı Gölü Havzası Koruma Planı” kapsamında Diyarbakır’ın Eğil ilçesinde 1 Nisan tarihi itibarıyla fosil yakıtlı tekne taşımacılığının sona ereceği açıklandı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, proje kapsamında havzanın genel özellikleri ve su kalitesini etkileyen kirletici faktörler belirlendi, izleme ve model çalışmaları yapıldı.

Su havzasında oluşabilecek kirliliklerin önüne geçmek amacıyla DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, Eğil Kaymakamı İdris Arslan, tekne işletmecileriyle bir araya geldi. Tutşi, teknelerin akaryakıt atıklarının içme suyu kaynağına ciddi zararlar verdiğine dikkat çekerek, “Taşımacılığı ya güneş ya da elektrik enerjisiyle sağlamalıyız. Bu enerji kaynakları işletmeler içinde ciddi anlamda tasarruf sağlayacak. Alternatif olarak kano veya deniz bisikletleri de düşünülebilir. İşletmecilerimizin bu dönüşüm sürecini en az zararla atlatmaları için kurum olarak elimizden geleni yapacağız.” dedi.

Dicle Barajı üzerinde tekne taşımacılığını güneş veya elektrik enerjisi ile çalışanlara müsaade edeceklerini dile getiren Tutşi, baraj üzerinde sınırlı sayıda teknelerin faaliyetlerine izin vereceklerini ve çalışacak tekneleri de ruhsatlandıracaklarını iletti.

Toplantıda, baraj gölünde ruhsatsız şekilde ticari faaliyet yürüten 3 jet ski ve 10 tane 50-60 yolcu taşıma kapasitesine sahip teknenin, işletmecilerin de onayı ile 1 Nisan’a kadar teknelerini yenilenebilir enerjiye dönüştürmemesi durumunda faaliyetlerinin durdurulacağı kararı alındı.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir