Dönmez: Karadeniz gazı 2023 ilk çeyreğinde kullanılacak
 1. Anasayfa
 2. Gaz ve LNG

Dönmez: Karadeniz gazı 2023 ilk çeyreğinde kullanılacak

0

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Karadeniz’de keşfedilen doğal gazın 2023 yılının ilk çeyreğinde yurdun dört bir köşesinde kullanılır hale geleceğini açıkladı.

Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde yapımı süren Filyos Doğal Gaz İşleme Tesisi’nde incelemede bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 3 bin 200 dönümlük alanda son teknoloji kullanılarak inşa edilecek tesisin ilk etapta günde 10 milyon metreküp gaz işleme potansiyeline sahip olacağını, ama kapasitesinin günde 40 milyon metreküpe kadar arttırılabileceğini kaydetti.

Karadeniz’de çıkan gaz buradan karaya çıkacağını kaydeden Dönmez, “Önümüzdeki yılın diyelim ilk çeyreğinde bu gazı burada yakmış olacağız, hizmete alacağız. Sonra da ulusal iletim sistemimize bağlamak suretiyle artık yurdumuzun dört bir köşesinde Karadeniz gazı kullanılır hale gelecek. Hem halkımız hem devletimiz kazanacak. Herkes mutlu olacak” ifadesini kullandı.

“PROJE AYNI ZAMANDA ÇEVRECİ”

Filyos Doğal Gaz İşleme Tesisi projesinin çevreci niteliğine de vurgu yapan Dönmez, “Şu anda sahada hummalı çalışma var. Yer altıyla, zemin ıslahıyla ilgili çok yoğun çalışma var. Bazı yerlerde tabii kazıklar dikiliyor. Yine yer altı su seviyesinin kontrol edilebilmesi için su tüketimi yüksek ağaçlar dikildi. Bu proje aynı zamanda çevreci de bir proje. Çevreye saygılı bir proje” diye konuştu.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir