Vattenfall, Neste Hidroelektrik Santralleri ile Enerji Sağlayacak
 1. Anasayfa
 2. Hidro Elektrik

Vattenfall, Neste Hidroelektrik Santralleri ile Enerji Sağlayacak

0

Vattenfall, 1 Ocak 2022’den itibaren Finlandiya’daki sürdürülebilir havacılık yakıtı üreticisi Neste’ye İskandinav hidroelektrik santrallerinden (HES) enerji sağlayacak. 

Vattenfall, 2019’dan beri müşterisi olan Neste’ye yüzde 100 fosilsiz enerji sağlayacak.  Hidroelektrik anlaşması kapsamında menşe garantileri (Guarantees of Origin / GOs) ile satın alınan toplam yıllık hacmi 800 GWh elektrik 2024’e kadar geçerli olacak.

Bir nesil içinde fosilsiz yaşamı mümkün kılmayı hedefleyen Vattenfall için Neste ile olan ortaklık, Vattenfall’ın müşterilerini fosilsiz elektrik ve esnek enerji çözümleri kullanarak iklim hedeflerine ulaşmaları için nasıl destekleyebileceğinin güzel bir örneğini oluşturuyor.

Diğer yandan Neste ise üç iklim taahhüdü ile iklim değişikliğiyle mücadele ve iklim emisyonlarını azaltma konusunda kararlı. Bunlar; Neste’nin yenilenebilir ve döngüsel çözümleri ile kendi üretiminden kaynaklanan sera gazı emisyonlarının azaltılması, Neste tarafından satılan ürünlerin kullanımının emisyon yoğunluğunun ve müşterilerin emisyonlarının azaltılması. Bu iklim taahhütlerinin bir parçası olarak, yeni hidroelektrik anlaşması Neste’nin Finlandiya’da 2022 gibi erken bir tarihte yüzde 100 yenilenebilir elektrik hedefine ulaşmasını sağlayacak. 

Vattenfall Nordics Müşteriler ve Çözümler Başkanı Branislav Slavic, Neste ile iş birliğinin, emisyonların azaltılmasına yönelik önemli bir adım olduğunu söyledi. Slavic sözlerini şöyle sürdürdü: “Neste’nin yüksek çevresel hedefleri var. Sadece fosilsiz enerji sağlayarak değil, aynı zamanda Neste’nin elektrik portföyünü yöneten enerji uzmanları olarak bir nesil içinde fosilsiz bir yaşamı mümkün kılma çalışmalarımızda süregelen güven ve iş birliğinden memnunum.”

2030 yılına kadar Neste’nin Porvoo rafinerisini Avrupa’nın en sürdürülebilir rafinerisi yapmayı hedeflediklerini belirten Neste Petrol Ürünleri Başkan Yardımcısı Markku Korvenranta ise 2035 yılına kadar karbon nötr üretime ulaşmayı hedeflediklerinin altını çizdi.  Korvenranta şunları söyledi: “Bu iddialı hedeflere, örneğin üretimden kaynaklanan sera gazı emisyonlarını azaltarak ve yenilenebilir elektrik  kullanarak ulaşacağız. Vattenfall ile imzaladığımız hidroelektrik anlaşması sayesinde, Porvoo rafinerimizde ve Naantali’deki operasyonlarımızda yüzde 100 yenilenebilir elektrik kullanılacağı için 2022’nin başında önemli bir dönüm noktasına ulaşacağız. Karbon nötrlüğü elde etmek için aktif olarak çalışmaya devam edeceğiz.”açıklamalarında bulundu.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir