Katar Yatırım Otoritesi’nden Rolls-Royce SMR’a 85 milyon sterlinlik yatırım
 1. Anasayfa
 2. Haberler

Katar Yatırım Otoritesi’nden Rolls-Royce SMR’a 85 milyon sterlinlik yatırım

0

Rolls-Royce Group, Katar Yatırım Otoritesi’yle (Qatar Investment Authority – QIA) yaptığı anlaşma kapsamında Katar Devleti’nin ulusal varlık fonundan Rolls-Royce SMR şirketine 85 milyon sterlinlik yatırım yapılacağını duyurdu.

Rolls-Royce SMR şirketi Küçük Modüler Reaktörler teknolojisi sayesinde düşük karbonlu nükleer enerjinin daha ekonomik bir şekilde daha geniş kitlelere ulaştırılmasını hedefliyor. Bir tane Rolls-Royce SMR küçük nükleer santrali geleneksel bir nükleer santralin onda biri kadar yer tutarken yaklaşık bir milyon eve güç sağlayabilecek. 

Söz konusu anlaşmayla, Rolls-Royce SMR şirketinin hissedarları olan Rolls-Royce Group, BNF Resources UK Ltd ve Exelon Generation Ltd’ye katılacak olan Katar Yatırım Otoritesi öz kaynaktan %10 pay alacak.

Qatar Investment Authority CEO’su Mansoor bin Ebrahim Al-Mahmoud konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, enerjideki dönüşümü desteklemeye ve düşük karbonlu elektrik üretimi için geliştirilen teknolojileri finanse etmeye devam edeceklerini belirterek, “Sorumlu ve sürdürülebilir yatırımlar yoluyla gelecek nesillere uzun vadeli değer sağlamayı sürdüreceğiz” dedi.

Rolls-Royce Group CEO’su Warren East ise, Qatar Investment Authority’nin Rolls-Royce SMR şirketine yaptığı yatırımla Katar ile ilişkilerini daha da güçlendirmelerinden son derece memnun olduklarını dile getirerek, “Bu yatırımla, Rolls-Royce SMR’ın kurulması için ihtiyaç duyduğumuz sermayeye ulaşmış olduk. Şirketimizin üzerinde çalıştığı teknolojyle başarıya ulaşacağımıza hiç şüphemiz yok” dedi.

Birleşik Krallık Ticaret ve Enerji Bakanı Kwasi Kwarteng de konuyla ilgili görüşlerini şöyle ifade etti: “Küçük Modüler Reaktörler”in geliştirilmesine yönelik 210 milyon sterlinlik kamu yatırımını takiben Katar Yatırım Otoritesinin ve diğer yatırımcıların katkısı, nükleer enerji alanındaki yeniliklerde, Birleşik Krallık’ın küresel liderliğine verilen açık bir güvenoyu niteliğini taşıyor. Bu aynı zamanda, yurt içinde üretilen, uygun fiyatlı temiz enerji dağıtımı planımız için büyük bir adım anlamına geliyor. Birleşik Krallık bu projenin başarıya ulaşmasıyla daha fazla enerji bağımsızlığı elde ederken, yüksek vasıflı iş imkânları sunacak ve insanların evlerine daha ucuz, daha temiz enerji getirecek.”

COP26 Zirvesi’nin geçen ay sona ermesinin ardından Net Sıfır’a ulaşma ve pandemiden çıkarken daha çevreci bir yapı oluşturma çalışmalarının devam ettiğini ifade eden Yatırım Bakanı Lord Grimstone, söz konusu yatırımın rolünün bu anlamda çok önemli olduğunu vurguladı: “Küçük Modüler Reaktörler gibi yenilikçi yeşil teknolojilere yapılan yatırımlar hem binlerce yüksek vasıflı iş imkânı yaratacak hem de iklim değişikliği üzerindeki etkimizi sona erdirme hedefimize katkı sunacak” şeklinde konuştu.

Rolls-Royce SMR şirketi, 490 milyon sterlinlik ticari öz sermaye ve Birleşik Krallık Araştırma ve İnovasyon (UK Research and Innovation – UKRI) hibe fonu ile finanse ediliyor. Küçük Modüler Reaktörler’in geliştirilmesi, Birleşik Krallık Hükûmetinin 10 maddelik yeşil sanayi devrim planının da temel bir bileşeni olarak sayılıyor.

Qatar Investment Authority hakkında

2005 yılında kurulan Katar Yatırım Otoritesi (Qatar Investment Authority – QIA), yatırım yapmak ve devlet rezerv fonlarını yönetmek amacıyla Katar Devleti’ne ait bir bağımsız varlık fonudur. QIA, dünyanın en büyük ve en aktif devlet varlık fonları arasında yer almaktadır. QIA, sürdürülebilir getiriler sağlayan ve ülkenin refahına katkıda bulunan uzun vadeli bir bakış açısına sahiptir. Küresel ve çeşitlendirilmiş bir yatırım portföyü oluşturmak için çok çeşitli varlık sınıflarına ve bölgelere yatırım yapmakta ve dünyanın önde gelen kuruluşlarıyla ortaklıklar kurmaktadır.

Rolls Royce SMR Ltd hakkında

Rolls-Royce SMR Ltd, herkes için temiz ve uygun fiyatlı enerji sağlamak amacıyla 2021’de kuruldu. Şirketin sermayesi Rolls-Royce Group, BNF Resources UK Limited, Exelon Generation Ltd ve Birleşik Krallık Araştırma ve İnovasyon (UK Research and Innovation – UKRI) hibe fonu tarafından sağlanmaktadır. Rolls-Royce SMR, fabrika üretimi modüler çözümler kullanan anahtar teslim, düşük maliyetli bir nükleer çözüm sunmak için tasarım ve geliştirme faaliyetlerine devam etmektedir.

Editörlere Not

Rolls-Royce, 1950’lerde başlatılan Birleşik Krallık nükleer denizaltı programından bu yana nükleer reaktör tasarımcısı olarak faaliyet gösteriyor.

Rolls-Royce SMR, dünya çapında halihazırda 400 reaktörde kullanılmakta olan standart nükleer enerji teknolojisinden yararlanıyor.

Sadece bir Rolls-Royce SMR enerji santralinin üretebildiği 470 MW düşük karbonlu enerji, 150’den fazla kara rüzgâr türbününün üretim kapasitesine eşdeğer. En az 60 yıl süreyle istikrarlı bir şekilde baz yük enerji üretimi sağlarken, aralıklı elektrik üretimi sağlayabilen güneş ve rüzgar gibi diğer yenilenebilir enerji kaynaklarının da yaygınlaşmasına destek olur. 

Rolls-Royce öz sermaye oluşturma sürecinde Eversheds Sutherland ve HSBC ile çalışmıştır.

Rolls-Royce SMR şirketinin tam olarak faaliyete geçmesiyle birlikte, 2050 yılına kadar Birleşik Krallık’ta 40.000 kişilik istihdam yaratılması ve 52 milyar sterlin değerinde bir ekonomik fayda sağlaması bekleniyor.

Rolls-Royce Group, Rolls-Royce SMR şirketinin yaklaşık %70 hissesine sahiptir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir