Cumhurbaşkanı Erdoğan: Sürdürülebilir büyümeyi ihracatla ve üretimle başaracağız
 1. Anasayfa
 2. Sürdürülebilir

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Sürdürülebilir büyümeyi ihracatla ve üretimle başaracağız

0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu yıl 12’ncisi düzenlenen Boğaziçi Zirvesi’nin onursal açılış konuşmasını gönderdiği yazılı mesaj ile gerçekleştirdi. Erdoğan, “İstihdam, üretim ve ihracat temelli yeni bir ekonomi modeliyle kalkınmayı, refahı, gelir adaletini ve sürdürülebilir büyümeyi daha iyi hayata geçireceğimize inanıyoruz. Küresel ölçekte önemli değişimlerin yaşandığı bir dönemde gerçekleşen zirvenin bizlere yeni ufuklar açacağını düşünüyorum” dedi. 

Bu yıl 12’ncisi düzenlenen Boğaziçi Zirvesi, İstanbul’da kapılarını açtı. Uluslararası İş Birliği Platformu’nun düzenlediği etkinliğin bu yılki teması ‘Daha İyi Bir Dünya İçin Çalışmak.’ 49 ülkeden Bakan, Prens, Prenses, bürokrat ve iş insanlarının katıldığı etkinliğin onursal açılış konuşmasını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gönderdiği yazılı mesaj ile gerçekleştirdi. 

“SÜRDÜRÜLEBİLİR BÜYÜMEYİ İHRACATLA VE ÜRETİMLE BAŞARACAĞIZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirvenin onursal açılış konuşması için gönderdiği yazılı metinde şu ifadeleri kullandı: “12’nci Boğaziçi Zirvesi’nin bizlere yeni ufuklar açacağını düşünüyorum. Kıymetli fikirleriyle zirveye katkı sunan tüm uzmanlara, siyasetçilere, akademisyenlere ve iş dünyasının temsilcilerine tekrar teşekkür ediyorum. Son iki yıldır bütün insanlıkla beraber ülkemizi de etkileyen koronavirüs salgını küresel sistemdeki adaletsizlikleri bir kez daha göstermiştir. Tarihin en büyük sağlık krizlerinden birisi olan salgın sürecinde, başta gelişmiş ülkeler olmak üzere uluslararası toplum iyi bir sınav verememiştir. Salgın özellikle küresel sistemin çeperindeki ülkelerde çok ciddi insani krizlerin yaşanmasına sebep olmuştur. Türkiye olarak, bu anlayışla uzun bir süredir “dünya beşten büyüktür” diyerek küresel sistemdeki adalet ve reform talebine dikkat çekiyoruz. Sadece eleştirmekle kalmıyor, “daha adil bir dünya mümkün” inancıyla sorunlara yönelik çözüm önerilerimizi de ortaya koyuyoruz.  Son dönemde ekonomide verdiğimiz mücadeleyi de bunun tamamlayıcı bir parçası olarak görüyoruz. Faize dayalı anlayış yerine yatırım, istihdam, üretim ve ihracat temelli yeni bir ekonomi modeliyle kalkınmayı, refahı, gelir adaletini ve sürdürülebilir büyümeyi daha iyi hayata geçireceğimize inanıyoruz. Gerek son 19 yılda altyapıya yaptığımız büyük yatırımlar, gerekse salgın sürecinin ülkemizin önünde açtığı fırsatlar, bu hedeflere ulaşma konusunda hiç olmadığı kadar bizi cesaretlendirmektedir. Küresel ölçekte önemli değişimlerin yaşandığı bir dönemde gerçekleşen Zirvenin hayırlara vesile olmasını diliyor, sizleri bir kez daha saygıyla selamlıyorum.”

HEDEF DİREKT YATIRIMLARI SÜRDÜRÜLEBİLİR KILMAK

UİP Kurucusu Cengiz Özgencil ile zirvenin açılış konuşmasında Türkiye’ye gelen yabancı yatırımların sürdürülebilir olması gerektiğini vurguladı. Özgencil şöyle devam etti: “Bundan 11 yıl önce,  Türkiye’deki yatırım fırsatlarını dünyaya dolaylı yoldan değil, küresel çapta alanının en önde gelen isimlerine direkt olarak aktarabilmek adına bu yolculuğa çıktık.

Geride kalan 11 yıla baktığımızda, koyduğumuz hedefe ulaşabildiğimizi, daha da önemlisi bu hedefi her daim sürdürülebilir kıldığımızı görüyorum. Bu durum bizleri onurlandırıyor. Uluslararası İş Birliği Platformu olarak Türkiye markasına bir nebze olsun katkıda bulunabildiysek ne mutlu bize.

Bu yıl ana temamız ‘Daha İyi Bir Dünya İçin Çalışmak.’ Bu başlığı biraz daha açmak gerekir ise; enerjide, uluslararası ticarette, sağlıkta, teknolojide, sanatta ve insan olgusunun varlığını sürdürdüğü her alanda. Gelecek nesiller için kolektif aklın ön planda olduğu bir anlayış eşliğinde her bir dünya vatandaşının üzerine büyük görevler düşüyor. Koronavirüs salgını yaşam biçiminizi bir hayli değiştirdi. Küresel ticarette kurallar yeniden yazılıyor. Sağlık endüstrisi insanlığın hayatta kalması için hemen her gün yeni araştırmalar yapıyor. Devletler vatandaşlarının refah seviyesini korumak ya da artırmak için kaynak arayışında. Özetle karar vericiler daha iyi bir dünya için çözüm arayışında.”

İki gün sürecek olan zirvedeki panellerde konuşma yapacak bazı isimler şu şekilde; İngiltere’nin Türkiye Büyükelçisi Sir Dominick Chilcott, Norveç’in Türkiye Büyükelçisi Erling Skjönsberg, Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Bisera Turkoviç, Gana Arazi ve Tabii Kaynaklar Bakanı Samuel Abu Jinapor, European Investment Bank Yönetim Danışmanı Umberto Del Panta, Akfen Holding Yönetim Kurulu Üyesi Pelin Akın Özalp, UİP Onur Kurulu Başkanı ve TAG Global Kurucusu Dr.Talal Abu-Ghazaleh, UN Genel Sekreter Yardımcısı ve UNDP Başkan Yardımcısı Haoliang XU, Ürdün Senato Başkanı Faisal El-Fayez, UİP Onur Kurulu Eş Başkanı Şerif Kaynar, TÜSİAD YİK Üyesi Tayfun Bayazit, İGA CEO’su Kadri Samsunlu, Pegasus CEO’su Mehmet T. Nane, TOGG CEO’su M. Gürcan Karakaş, TİM Hizmet Sektör Konseyi Başkanı Ahmet Akbalık, InterSpac Başkanı Prof. Carlo Cottarelli, Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Burak Elmas, Arçelik CEO’su Hakan Bulgurlu, UİP Onur Kurulu Eş Başkanı Erşat Hürmüzlü.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir