GE ve UK EXPORT FINANCE, 1.35 Gw’lık Türkiye’nin En Büyük Güneş Enerjisi Projesine Destek Vermek Üzere Anlaştı
 1. Anasayfa
 2. Güneş

GE ve UK EXPORT FINANCE, 1.35 Gw’lık Türkiye’nin En Büyük Güneş Enerjisi Projesine Destek Vermek Üzere Anlaştı

0
 • GE teknolojisi ile desteklenen ve Türkiye’nin en büyük güneş enerjisi projesi olan santral 2.600 futbol sahası büyüklüğünde bir alanı kaplıyor
 • GE Energy Financial Services, UKEF aracılığıyla J.P. Morgan’ın proje finansmanı paketine ihracat kredisi garantisi kazandı
 • 291 milyon dolar UKEF garantisi, şimdiye kadar bir güneş enerjisi projesine sağlanan en büyük garanti 
 • Proje, GE’nin ABD dışındaki ilk güneş enerjisi inverter teknolojisi olacak   

İstanbul, 15 Kasım 2021 – General Electric (GE) ve Birleşik Krallık İhracat Kredisi Ajansı UK Export Finance (UKEF),   Kalyon Enerji’nin Konya-Karapınar ilçesindeki 1.35 GW’lık Karapınar güneş enerjisi projesinin finansmanı için anlaşmaya vardı. 11 km uzunluğunda ve 3 km genişliğindeki santral, Türkiye’nin en büyük güneş enerjisi projesi ve 2.600 futbol sahası büyüklüğünde bir alanı kaplıyor.

GE Energy Financial Services, finansal kapanışa tâbi olarak, GE’nin ABD dışındaki ilk FLEXINVERTER güneş enerjisi teknolojisini devreye almasını garantileyecek 291 milyon dolar (217 milyon Sterlin) Alıcı Kredisi Olanağı sunan UKEF ile beraber çalıştı. Bu sayede, Türkiye’nin temiz enerji hedefleri desteklenerek, Birleşik Krallık tedarikçileri için de ticaretin kolaylaştırılması sağlanacak. Projenin finansmanı, ana düzenleyici ve UKEF garantörlüğünün kredi sağlayıcısı olan J.P. Morgan tarafından desteklenecek.

GE Energy Financial Services Küresel Kamu Sermayesi Lideri Guto Davies konuyla ilgili olarak: “Türkiye’nin en önemli yenilenebilir enerji projelerinden birini gerçekleştirmekten ve bu vesileyle GE’nin ABD dışındaki ilk FLEXINVERTER güneş enerjisi santrali teknolojisini devreye almak üzere bir kez daha UKEF ile iş birliği yapmaktan gurur duyuyoruz. Bu iş birliği, müşterilerimize sürdürülebilir, güvenilir ve uygun fiyatlı enerji sağlayan GE projeleri için rekabetçi finansman sunmamıza olanak tanıyor.” dedi. 

Yerelleşme stratejisi kapsamında, Gebze’de bulanan GE Şebeke Çözümleri üretim tesisi, güneş enerjisi inverter sistemine entegrasyon için gerekli olan transformatörleri üretecek.   

Uluslararası Ticaret Bakanı ve Birleşik Krallık COP26 Başkanlığı Uyum ve Dayanıklılık Uluslararası Temsilcisi olan Anne-Marie Trevelyan konuyla ilgili şunları söyledi: “UKEF, Birleşik Krallık’ı küresel yeşil enerji dönüşümünün merkezine koyuyor. Sağladığımız 200 milyon Sterlin’in üzerindeki destekle, Türkiye’deki iki milyon hanenin güneş enerjisinden faydalanmasına yardımcı oluyoruz. İklim kriziyle mücadelede Birleşik Krallık’ın attığı kararlı adımlar tek başına yeterli değil. UKEF’in finansmanı,  diğer ülkeleri de yenilenebilir enerjiye yatırım yapmaları için teşvik ediyor.”  

GE Yenilenebilir Enerji, Kalyon Enerji’nin 267 MW’lık Karapınar Faz I güneş enerjisi santrali için FLEXINVERTER güneş enerjisi ünitesinin devreye alma çalışmasını tamamlamış bulunuyor. 2022 yılı sonunda tamamlanması beklenen tesis, Türkiye’de yaklaşık 2 milyon hanenin, temiz elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayacak. 

Proje, Enerji Bakanlığı’nın, Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA) programı kapsamında, 2017 yılında başlatılan ilk Türk güneş enerjisi YEKA ihalesinin de bir parçası olma özelliğini taşıyor. Proje, Türkiye’nin yenilenebilir enerji kaynaklarını genişletmeye devam etmesini destekleyecek ve IEA’ya göre, 2017-2027 yılları arasında 10 GW güneş enerjisi kapasitesini devreye almasına yardımcı olacak.   

GE Yenilenebilir Enerji Yenilenebilir Hibrit Sistemler CEO’su Prakash Chandra şunları söyledi: “Türkiye’de güneş enerjisi için muazzam bir potansiyel var ve bu potansiyel, bu doğal enerji kaynağının şebekeye güvenilir şekilde ve tesis ölçeğinde entegre edilmesine yardımcı olacak akıllı çözümlerle ele alınabilir. Bu projelerde Kalyon Enerji ile beraber çalışmaktan heyecan duyuyoruz ve Türkiye’de yenilenebilir enerji penetrasyonunun artırılabilmesini sağlayacak fırsatlar için sabırsızlanıyoruz.”

-SON-

Editörlere Notlar: 

GE Energy Financial Services Hakkında

GE Energy Financial Services, birçok enerji döngüsüyle 35 yıldan uzun süredir varlık yönetimi yapan küresel bir enerji yatırımcısıdır. GE Energy Financial Services, teknik bilgisi, finansal gücü ve güçlü risk yönetiminden faydalanarak uzun vadeli ve sermaye-yoğun projeler ve dünyanın enerji ihtiyaçlarının karşılanmasına yardımcı olan şirketler için sermaye çözümleri sunar. Genel merkezi Connecticut’ta olup Londra, Houston, Washington D.C. ve Singapur’da bölgesel merkezleri vardır. Daha fazla bilgi için ww.geenergyfinancialservices.com adresini ziyaret edin ve @GEEnergyFinServ Twitter hesabından bizi takip edin.

GE Yenilenebilir Enerji Hakkında

GE Yenilenebilir Enerji, güvenilir ve uygun maliyetli yeşil enerji talep eden müşterilerimize uçtan uca çözümler sunmak amacıyla yenilenebilir enerji sektörünün en geniş ürün ve hizmet portföyünü bünyesinde toplayan, değeri 16 milyar dolara ulaşmış bir şirkettir. Kara ve deniz tipi rüzgar enerjisi platformları, türbin kanatları, su enerjisi, depolama, şebeke ölçeğinde güneş enerjisi ve şebeke çözümlerinin yanı sıra yenilenebilir enerjide hibrit ürünler ve dijital hizmetler gibi seçenekleri bir araya getiren GE Yenilenebilir Enerji, bugüne kadar 400 GW’yi aşkın temiz ve yenilenebilir enerji üretmiş, dünyadaki elektrik tesislerin yüzde 90’ına şebeke çözümleri sunmuştur. 80’den fazla ülkede yaklaşık 40 bin çalışanıyla hizmet veren GE Yenilenebilir Enerji, dünyayı daha uygun maliyetli, güvenilir ve sürdürülebilir olan yeşil elektronlarla donatmak isteyen müşterilerine değer katar. Bizi www.ge.com/renewableenergy , www.linkedin.com/company/gerenewableenergy veya www.twitter.com/GErenewables adreslerinden takip edebilirsiniz

UK Export Finance Hakkında

UK Export Finance, Birleşik Krallık’ın ihracat kredisi ajansı ve bir devlet kurumudur. Strateji ve operasyonların bir parçası olarak Uluslararası Ticaret Bakanlığı’yla birlikte çalışır. 

1919 yılında kurulmuş olan bu kurum, Birleşik Krallık ihracatının özel sektördeki finansman eksikliği nedeniyle başarısız olmasını önlemek üzere çalışır. İhracatçıların ihracat sözleşmeleri kazanmalarına, sözleşmelerin gerekliliklerini yerine getirmelerine ve ödemelerini almalarına yardımcı olmak üzere finansman ve sigorta sağlar.

Kalyon Enerji Hakkında

Kalyon Enerji, Türkiye ve dünyada her yıl istikrarla artan nüfus ile gelecek kuşakların artan enerji ihtiyacını sağlamak vizyonuyla enerji yatırımlarına yönelmesi sonucu kurulmuştur. Bu doğrultuda temiz ve yenilenebilir enerji kaynaklarını, tüm enerji ihtiyacımızı karşılayabilecek şekilde ulaşılabilir kılmak için AR-GE ve inovasyon çalışmalarına ağırlık veren Kalyon Enerji, enerji sektöründeki yatırımlarını Gaz, Hidroelektrik, Termik olmak üzere Güneş Enerjisi (GES) ve (RES) Rüzgar Enerjisi üzerinde yoğunlaştırmıştır.

Kalyon Karapınar Güneş Enerjisi Santrali, 2022 yılının sonuna kadar Türkiye’nin güneş enerjisinin yenilenebilir enerjideki payını %20 oranında artıracak. Yılda 1,5 milyon ton karbon salımını önleyecek ve tek başına 2 milyon kişinin evsel elektrik ihtiyacını karşılayacak.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir