Çeşme RES’in imar planına yargıdan iptal
 1. Anasayfa
 2. Rüzgar

Çeşme RES’in imar planına yargıdan iptal

0

İzmir 2. İdare Mahkemesi, İzmir’in Çeşme ilçesinde VEGA Çeşme RES Elektrik tarafından işletilen Çeşme RES’in imar planını iptal etti.

ABK Çeşme RES Enerji Elektrik Üretim AŞ tarafından Çeşme’de kurulan Rüzgâr Enerjisi Santrali’ne (RES) karşı çıkan Çeşme halkını sevindiren bir yargı kararı açıklandı. İzmir 2. İdare Mahkemesi, adını VEGA Çeşme RES Elektrik Üretim AŞ olarak değiştiren şirketin 6 adet rüzgar türbininden oluşan 18 MWm kapasiteli Çeşme RES imar planını iptal etti.

İMAR PLANLARINDA KAMU YARARI GÖRÜLMEDİ

RES planlarında kamu yararı olmadığına, özel mülkiyet hakkının ihlal edildiğine hükmeden mahkeme, gerekçesinde “Davaya konu VEGA Çeşme RES Elektrik üretim AŞ’ye ait Çeşme Rüzgar Elektrik Santrallerine ilişkin imar planlarına yapılan itirazın reddine ilişkin işlemde plan yapım yöntem ve tekniklerine, şehircilik ilkelerine ve kamu yararına uyarlılık görülmemiştir” denildi. 

1. ve 2. sit alanı üzerindeki Santralin imar planları 7 yıl önce de iptal edilmiş ve yeni imar planları askıya çıkarılmıştı. Mülk Sahiplerinin ve Çevrecilerin Vekili Av. Fahri Artar tarafından yeni planlara da itiraz edilmişti.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir