Rolls-Royce ve Overmarine, Gelecek Odaklı mtu Teknolojileri ile İş Birliklerine Devam Ediyor
 1. Anasayfa
 2. Haberler

Rolls-Royce ve Overmarine, Gelecek Odaklı mtu Teknolojileri ile İş Birliklerine Devam Ediyor

0
 • Overmarine ve Rolls-Royce yaptıkları iş birliğiyle, 60’ı aşkın mtu 2000 Serisi motor teslimatı için 2022 – 2024 yılları arasını kapsayan bir çerçeve sözleşmesi imzalıyor
 • İmzalanan bu sözleşme, mtu’nun hibrit çözümlerini ve entegre köprü sistem seçeneklerini içeriyor

Sahip oldukları iş birliktelikleri sayesinde başarılı faaliyetlere imza atan Rolls-Royce ve Overmarine, yeni teknolojilerle bu birlikteliği geleceğe taşıyacaklarını duyurdu. Bu kapsamda iki iş ortağı, Monaco Yacht Show’da bir anlaşma imzaladı. Yapılan bu anlaşma ile Rolls-Royce, Overmarine’in Mangusta yat ailesi için mtu 2000 Serisi motorları tedarik etmeye devam edecek.

2022 – 2024 yıllarını kapsayan bu anlaşma ile mtu, hibrit tahrik ve son teknoloji mtu NautIQ Bridge entegre köprü çözümünü tedarik seçeneklerine ekliyor. Ayrıca anlaşma, ileride emisyonsuz bir mtu yakıt hücresi sistemi sağlanmasını opsiyonunu da taşıyor. İmzalanan sözleşme kapsamında Rolls-Royce’un IMO III emisyonuna uygun ürünleri de içeren 60’ı aşkın mtu motorunu teslim edilebileceği öngörülürken, iki şirket arasında onlarca yıldır süren ortaklık pekiştiriliyor.

Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Overmarine CEO’su Maurizio Balducci “Overmarine olarak, sahip olduğumuz çevik, sportif ve çok yönlü yatlarımızla sektörün standartlarını belirlemeye devam ediyoruz. Bunu başarmamızı sağlayan mtu motorlarının gücüne, verimliliğine ve emniyetine ise her zaman güveniyoruz. Yaptığımız ortaklık sayesinde mtu ile olan faaliyetlerimizi daha  da ileriye taşımak için sabırsızlanıyoruz.” dedi.

Rolls-Royce Power Systems Global Denizcilik Başkan Yardımcısı Denise Kurtulus ise görüşlerini “Overmarine’i çözümlerimiz konusunda bir kez daha ikna etmekten gurur duyuyoruz. Önümüzdeki yıllarda, sürdürülebilirlik yatçılık endüstrisinde daha önemli bir hâle gelecekİklim dostu tahrik sistemleri çözümlerimizle Overmarine ve tüm yat endüstrisiyle çalışmaya her zaman hazırız.” sözleriyle dile getirdi.

mtu markası ile Rolls-Royce Güç Sistemleri birimi, kendisini bir motor üreticisinden öte entegre bir sürdürülebilir tahrik ve enerji çözümleri sağlayıcısına dönüştürüyor. Bu  doğrultuda birim, “Güç Sistemlerinde Net Sıfır” sürdürülebilirlik programı ile iklim değişikliğine karşı zarar vermeyen çözümlere yönelik somut adımlar atmaya devam ediyor. Güç Sistemleri birimi ayrıca 2023’ten itibaren 2000 ve 4000 Serisi motorlarını e-dizel ve ikinci nesil biyoyakıtlar gibi sürdürülebilir yakıtlar için sertifikalandırmayı planlıyor. Bu sayede şirket, tüm uygulamalarının iklim açısından nötr olabilmesini mümkün kılacak. Sürdürülebilir yakıt kullanımına ek olarak ise Rolls-Royce, yatlarda da kullanılabilecek CO2 içermeyen yakıt hücresi sistemleri gibi yeni teknolojiler üzerinde yaptığı çalışmalara devam ediyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir