İstanbul’un gaz boru hatlarının güvenliği akıllı robotlara emanet
 1. Anasayfa
 2. Gaz ve LNG

İstanbul’un gaz boru hatlarının güvenliği akıllı robotlara emanet

0

İGDAŞ ve TÜBİTAK iş birliğiyle geliştirilen Boru İçi Gözetim Robotu, İstanbul’daki doğal gaz boru hatlarını baştan sona tarayarak olası hasar ve korozyonları tespit edecek ve erken müdahale etme imkânı sağlayacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ABD’den sonra doğal gaz boru hatlarını kendi denetleme robotuna sahip ikinci ülke olacak. İBB şirketi İGDAŞ ve TÜBİTAK iş birliğiyle geliştirilen Boru İçi Gözetim Robotu tanıtıldı. İGDAŞ Genel Müdürü Mithat Bülent Özmen, İGDAŞ Boru İçi Kontrol Robotu tanıtım toplantısında, cihazı çalıştırıp tablet bilgisayar üzerinden test etti.

ÜÇ BOYUTLU HARİTALARLA HATLARIN GÜVENLİĞİ TAKİP EDİLECEK

Akıllı robot kentteki binlerce kilometrelik doğal gaz boru hattını kesintisiz olarak baştan sona tarayacak. Yıl sonuna kadar kullanıma hazır hale gelecek olan Robot, hatları gezerek korozyonları önceden tespit edip, çevresel etkilere bağlı bozulmaları görebilecek. Akıllı robotlar, çıkardığı üç boyutlu haritalarla hatların güvenliğini takip etme imkanı sunacak.

MİLYONLARCA DOLAR TASARRUF SAĞLANACAK

Proje ile İGDAŞ’ın hat denetleme, bakım ve onarım amaçlı uzun vadeli planlamalarında 5,5 ila 8 milyon dolar tasarruf sağlanacak. 

Ayrıca İstanbul’daki deprem riskine karşı da çok önemli bir adım atılmış olacak. Muhtemel İstanbul depremi sonrasında doğal gaz hatları, robotla çok hızlı bir şekilde taranarak hasarlı hatlar tespit edilecek erken müdahale imkanına sahip olunacak.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir