İki Belediyeden Güneş Enerjisi Atakları Geldi
 1. Anasayfa
 2. Haberler

İki Belediyeden Güneş Enerjisi Atakları Geldi

0

 Eskişehir Odunpazarı Belediyesi tarafından 1.800.000 kWh enerji üretecek, Konya Tuzlukçu Belediyesi tarafından da 370 kW’lık GES’lerin açıklaması yapıldı.

Geçtiğimiz aylarda yaşanan orman yangınları ve seller; yenilenebilir enerjinin önemini bir kez daha gözler önüne serdi. İklim krizinin etkilerinin günden güne derinleştiğinin altını çizen Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, örnek bir çalışmaya imza attı. Vizyon Projelerinden birini daha hayata geçiren Başkan Kurt, temiz enerji kaynaklarından güneş enerjisinin bölgede kullanımı için örnek bir adım atarak Güneş Enerjisi Santrali (GES) kurdu. Güneş enerji santrali ile temiz enerji üreten Odunpazarı Belediyesi hem kendi enerji ihtiyacını karşılayacak hem de gelir elde edecek. GES’in vizyon projeler arasında olduğuna dikkat çeken Başkan Kazım Kurt“Seçim vaatlerimizi bir bir hayata geçiriyoruz” dedi.

“İklim krizi tehlikesine karşı hızla harekete geçmemiz gerekiyor”

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’un vizyon projeleri arasında yer alan ve çalışmalarını yakından takip ettiği Güneş Enerji Santrali, Türkmentokat Mahallesi’ne kuruldu. Odunpazarı Belediyesi, Güneş Enerji Santrali ile yılda yaklaşık 1.800.000 kWh enerji üretecek. Belediye, ürettiği güneş enerjisi ile hem kendi enerji ihtiyacını karşılayacak hem de gelir elde edecek. Geçtiğimiz aylarda Türkiye’nin büyük felaketler ile karşı karşıya kaldığına dikkat çeken Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, şunları dedi:

“İklim krizi evimize kapıyı çalarak değil, adeta kırarak, seller, yangınlar, şiddetli dolular, kuraklıkla girdi. Türkiye, doğal afetler ile gündelik hayatta karşı karşıya kaldı. İklim krizi tehlikesine karşı hızla harekete geçmemiz gerekiyor. Harekete geçilip, gerekli önlemler alınmazsa tüm bu felaketlerin sıklığının ve yoğunluğunun artması kaçınılmaz olacak.”

Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının hem sürdürülebilirlik hem çevre için önemli olduğuna dikkat çeken Başkan Kurt, aynı zamanda ekonomik anlamda da kazanç sağlayacaklarını vurguladı. 

“Vizyon projelerimizden birini daha hayata geçirdik“

Bu nedenle Türkmentokat Mahallesine Güneş Enerji Santrali kurduklarını söyleyen Başkan Kurt, şu ifadelerde bulundu:

“GES, bizim hemşehrilerimize verdiğimiz sözler arasındaydı. Vizyon projelerimizden birini daha hayata geçirdik. Biz, seçim vaatlerimizi bir bir gerçekleştiriyoruz. Yenilikçi ve sürdürülebilir projeler üzerine çalışmaya devam edeceğiz.”

Konu ile ilgili olarak konuşan yetkililer, güneş enerjisinin yenilenebilir bir enerji kaynağı olduğuna dikkat çekti. Güneş enerjisinin dünyanın her yerinde, her gün kullanılabildiğini söyleyen yetkililer, güneş enerjisinin yenilenebilir ve temiz enerji olması sebebi ile çevreye zararlı duman, gaz, karbon monoksit, kükürt ve radyasyon gibi etkileri olmadığının altını çizdi.

Tuzlukçu Belediyesi, 370 kW elektrik gücünü üretebilecek santralin sözleşmesini imzaladı!

Yenilenebilir enerji kaynakları kullanımının arttırılmasına yönelik gerçekleştirilen proje kapsamında Tuzlukçu Belediyesi’nin MEVKA’ya (Mevlana Kalkınma Ajansı) sunduğu GES projesi geçtiğimiz günlerde kabul edilmiş ve çalışmalara başlanılmıştı. Güneş enerjisinden, elektrik üretip temiz, doğa dostu ve yenilenebilir kaynakları kullanmak için Tuzlukçu Belediyesi çalışmalarına ara vermeden devam ediyor.

Bu kapsamda yap, işlet devret şeklinde 370 kW elektrik gücünü üretebilecek santralin sözleşmesi, Kadim Grup Enerji Elektrik Müşavirlik Sanayi Limited Şirketi ile 20 (yirmi) yıllığına imzalandı. Aşağı Mahallede 7.400 metrekare alana inşa edilecek Güneş enerjisi santrali, 1 yıl ödemesiz, sonraki yıl Tuzlukçu Belediyesine %10 kar, 15 yılda %15 karı her yıl ödemek şartıyla protokol imzalandı. Ayıca Tuzlukçu Belediyesi İlçe merkezi ve tüm mahallerinde Belediyeye ait kullanacağı elektrik enerjisinden ücretsiz yararlanacak. GES projesi kapsamında hem temiz enerji üretilmiş olacak, hem de Tuzlukçu Belediyesi olarak tasarruf sağlanacak.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir