IEEFA: Doğal gaz küresel enerji sisteminden çıkıyor
 1. Anasayfa
 2. Gaz ve LNG

IEEFA: Doğal gaz küresel enerji sisteminden çıkıyor

0

IEEFA’ya göre gaz fiyatlarında yaşanan artış, finansman eksikliği ve yenilenebilir kaynakların maliyetlerinin azalmasıyla doğal gazın enerji sistemindeki payı giderek azalıyor.

Enerji Ekonomisi ve Finansal Analiz Enstitüsü’ne (IEEFA) göre doğal gaz, finansman eksikliği ve değişken fiyatları nedeniyle küresel enerji sisteminden yavaş yavaş çıkıyor.

IEEFA, Ocak 2021 tarihinde yayımladığı raporunda Bangladeş, Pakistan ve Vietnam’da 50 milyar doların üzerindeki doğal gaz projesinin ve sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ithalat tesisinin iptal edilme riskiyle karşı karşıya olduğu konusunda uyarmıştı.

Raporda, yüksek ve değişken LNG fiyatlarının LNG ile çalışan üretim tesislerini daha maliyetli hale getirileceği belirtildi.  Bu durumun doğal gaz ve elektrik müşterilerine de yansıyacağını ifade eden uzmanlara göre, fiyatlar 2021 yılında daha da artabilir.

Doğal gaz fiyatlarında yaşanan bu artışın küresel boyutta olacağına dikkat çeken IEEFA Doğal Gaz/LNG Analisti Bruce Robertson yayımladığı son yazısında, petrol ve doğal gaz endüstrisindeki finansal istikrarsızlık ve düşük sanayi yatırım seviyeleri ile birlikte daha yüksek fiyatlarla karşılaşılacağı konusunda uyarıyor.

Doğal gaz fiyatlarındaki küresel artışın, ülkeleri yerel elektrik tedarikine yönlendirdiğini bildiren uzmanlar, Bangladeş ve Pakistan’ın LNG alımlarını askıya aldığı bilgisini veriyor.

Hem emeklilik fonları hem de bankaların petrol ve doğal gaz endüstrisine yatırım yapmak veya bu sektörlere finansman sağlamak konusunda temkinli olduğunu belirten IEEFA, yenilenebilir enerji maliyetlerinin düşmeye devam etmesiyle doğal gazın temiz kaynaklarla rekabet etme gücünün azaldığını belirtiyor.

LNG bir geçiş yakıtı değil!

Temiz enerji dönüşümü için LNG’nin de bir “geçiş” yakıtı olmadığı, kömüre benzer başka bir karbon yoğun fosil yakıt olduğu kabul ediliyor.

Küresel ekonomide giderek yaygınlaşan karbon fiyatlandırması ve karbon tarifeleri, doğal gazın küresel enerji üretiminde rekabet etme kabiliyetini daha da azaltıyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir