Gaziantep’te Meralar Güneş Enerjisiyle Aydınlanıyor
 1. Anasayfa
 2. Güneş

Gaziantep’te Meralar Güneş Enerjisiyle Aydınlanıyor

0

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde “Gaziantep’te Meralar Aydınlanıyor” Projesi ile meralardaki üreticinin elektrik ihtiyacını karşılamak için 140 adet güneş enerjisi paneli dağıtıldı.

Tarıma ve hayvancılığa verdiği destekleri aralıksız sürdüren Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, meralarda yaşanan elektrik sıkıntısı için harekete geçti. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Gaziantep İl Tarım ve Orman Müdürlüğü destekleri ile Güneydoğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, Nurdağı Kaymakamlığı ve Gaziantep Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri ortaklığında üreticiler için “Gaziantep’te Meralar Aydınlanıyor” Projesi dağıtım töreni Ortadoğu Fuar Merkezi’nde gerçekleşti. 140 güneş enerjisi panelinin dağıtıldığı törende, özellikle meralarda elektriksiz ortamda geceleri karanlıkta kalan üreticiler için lambalara elektrik sağlayarak çadırlarını ve hayvanların kaldıkları alanları aydınlatabilecek, telefonlarını şarj ederek iletişimde elektrik sıkıntısı çekmeyecek, el fenerlerini şarj edip geceleri kullanabilecek, mini buzdolaplarını çalıştırıp soğuk sularını içip, gıdalarını, yemeklerini bozulmadan saklayabilecekler.   

Güneş enerjisi paneli dağıtım törenine Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler ve Gıda Daire Başkanı Kenan Seçkin, Gaziantep Tarım İl Müdürü Vekili Mustafa İlmeci, Güneydoğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı Tarım Orman Şube Müdürü Celal Kaya, Gaziantep Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Osman Türkman ve projeden yararlanan çiftçiler katıldı.

“İlk günden itibaren 75 bin çiftçimizin hayatına bire bir dokunduk”

Dağıtım töreninde konuşma yapan Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler ve Gıda Daire Başkanı Kenan Seçkin, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin Türkiye’de ilk defa yerel yönetim olarak tarım ile ilgili bir daire başkanlığı kurduğunu hatırlatarak şu ifadeleri kullandı:

“İlk günden itibaren 75 bin çiftçimizin hayatına bire bir dokunduk. Bizim amacımız insanlarımızın, üreten çiftçilerimizin yanında olmak. Bu bağlamda bu proje önem arz ediyor. Bütün projelerimizin ayağı yere bassın tam anlamı ile destek olsun dedik. Büyükşehir Belediyesi olarak çiftçilerimizin ne ihtiyacı varsa imkanlar ölçüsünde destek vermeyi sürdüreceğiz. Bir Gaziantep Modelimiz var. Tüm kurumlar etle kemik gibi. Kimin projesi varsa herkes el birliği ile bu projeleri sizlerin hizmetine sunmak için mücadele veriyoruz. Ekip ruhu ile hep beraber sadece sizlere hizmet için varız.”

Gaziantep Tarım İl Müdürü Vekili Mustafa İlmeci, törende yaptığı konuşmada kurum olarak yetiştiricinin her zaman yanında olduklarını, Belediyesi ve diğer belediyelerin katkılarıyla olumlu birçok gelişmeler olduğunu aktardı. Güneydoğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı Tarım Orman Şube Müdürü Celal Kaya ise yaptığı konuşmasında 9 ilde ekonomik kalkınma ve tarımsal altyapı amacıyla birçok program yürüttüklerini, projenin üretim yapan insanların yaşam standartlarının iyileştirilmesi kapsamında örnek ve model olacağını dile getirdi.

Projenin oluşturulmasında üyelerle de ortak çalıştıklarını söyleyen Gaziantep Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Osman Türkman, yetiştiricinin dert ve sıkıntılarını bilerek bunların giderilmesine yönelik çalışmaların devam edeceğini söyledi. Üreticilerin adına konuşan Ökkeş Atılgan panellerin dağıtılmasına en çok kendisinin sevindiğini iletti.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir