Temmuz’da 53 enerji yatırımına teşvik belgesi verildi
 1. Anasayfa
 2. Haberler

Temmuz’da 53 enerji yatırımına teşvik belgesi verildi

0

Temmuz 2021 döneminde 53 enerji yatırımına teşvik belgesi verildi. Madencilikte ise 21 proje teşvik belgesi aldı. Ayrıca 13 enerji projesi ve 6 madencilik projesinin de tamamlama vizesi yapıldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, 2021 yılının Temmuz ayında çeşitli sektörlerde toplam 672 projenin yatırım teşvik belgesi almaya hak kazandığını bildirdi. Teşvik verilen projelerden 53’ü enerji sektörüne; 21’i ise madenciliğe yönelik projeler oldu. 

Temmuz 2021’de yatırım teşvik belgesi alan projelerin toplam yatırım tutarı ise 14.948.961.316 TL oldu. Yatırım teşvik belgesi alan projeler tamamlandığında toplam 19.407 kişi için yeni istihdam imkânı yaratılmış olacak. 2021 yılının Temmuz ayında enerji sektöründe 13, madencilikte de 6 projenin tamamlama vizesi yapıldı; 3 enerji projesi ile bir madencilik projesinin yatırım teşvik belgesi ise iptal edildi. 

DEMİRHAN MADENCİLİK’İN PROJESİ MADENCİLİKTE EN BÜYÜK PROJE OLDU

Madencilik sektöründe yatırım teşvik belgesi alan projeler arasında yatırım tutarı en yüksek proje, Demirhan Madencilik İnşaat Nakliyecilik Tarım Ürünleri ve Hayvancılık Sanayi Ticaret Ltd. Şti.’ne ait; Tekirdağ ilinin Malkara ilçesinde gerçekleştirilecek olan, yerli sermayeli, tevsi nitelikli, 281.304 ton/yıl üretim kapasiteli taşkömürü madenciliği projesi oldu. Demirhan Madencilik’in projesine verilen teşvik paketinde 7 yıllık sigorta primi işveren hissesi desteği; %80 vergi indirimi; %40 yatırıma katkı oranı; gümrük vergisi muafiyeti, faiz desteği ve KDV istisnası bulunuyor. 

AKMERCAN ADIYAMAN’IN YATIRIMI EN BÜYÜK ENERJİ PROJESİ

Enerji sektöründe teşvik belgesi verilen projeler arasında yatırım tutarı en yüksek olan proje, 323.360.000 TL ile Akmercan Adıyaman Doğal Gaz Dağıtım Sanayi ve Ticaret AŞ’nin Adıyaman Merkez’de gerçekleştireceği, yerli sermayeli, bölgesel öncelikli, komple yeni yatırım nitelikli, gaz yakıtların dağıtım hizmetleri projesi oldu. Projeye verilen teşvik paketinde 10 yıllık sigorta primi işveren hissesi desteği; 10 yıllık gelir vergisi stopajı desteği; 10 yıllık sigorta primi desteği; %90 vergi indirimi; %50 yatırıma katkı oranı; KDV istisnası ve faiz desteği bulunuyor. 

KENT GERİ DÖNÜŞÜM AŞ’NİN BES PROJESİ İKİNCİ

Akmercan AŞ’nin projesini; Kent Geri Dönüşüm Enerji Üretim AŞ tarafından Manisa Yunusemre’de gerçekleştirilecek olan, 32.667.500 TL yatırım tutarına sahip, yerli sermayeli, komple yeni yatırım nitelikli, 6,63MW kapasiteli biyokütleye dayalı elektrik enerjisi üretim projesi (BES) takip etti. Kent Geri Dönüşüm AŞ’nin teşvik paketinde gümrük vergisi muafiyeti ve KDV istisnası olacak.

ÜÇÜNCÜLÜK KD GÜBRE VE ENERJİ AŞ’NİN BES PROJESİNE

21.692.151 TL’lik yatırım tutarıyla KD Gübre ve Enerji AŞ’ye ait, Eskişehir, Beylikova’da gerçekleştirilecek olan, yerli sermayeli ve komple yeni yatırım nitelikli, 4,68MW kapasiteli, biyokütleye dayalı elektrik enerjisi üretim projesi, enerji sektöründe yatırım teşvik belgesi alan yatırım tutarı en yüksek üçüncü proje oldu. KD Gübre’nin teşvik paketinde de gümrük vergisi muafiyeti ve KDV istisnası bulunuyor. 

İPTAL EDİLEN 3 TEŞVİK BELGESİ

Bakanlık Başkent Organize Sanayi Bölgesi’nin Ankara’daki, 0,99MW kapasiteli GES projesi ile elektrik iletim projesinin yatırım teşvik belgeleri ile Zorlu Jeotermal Enerji Elektrik Üretim AŞ’ye ait Manisa’daki 24,90MW kapasiteli Jeotermal kaynağa dayalı elektrik enerjisi üretim projesinin yatırım teşvik belgesini ise iptal etti. 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir