Ruppur-2’nin Reaktör Kabı ve 4 Buhar Jeneratörü Bangladeş’e Teslim Edildi
 1. Anasayfa
 2. Nükleer

Ruppur-2’nin Reaktör Kabı ve 4 Buhar Jeneratörü Bangladeş’e Teslim Edildi

0

Mersin’de yapımı süren Akkuyu Nükleer Güç Santrali ile (NGS) ile aynı teknolojinin kullanılacağı Bangladeş Ruppur NGS’ye yeni ekipmanlar ulaştı. 

Genel yükleniciliğini Rosatom’un Mühendislik Birimi Atomenergomash’ın yaptığı Ruppur NGS’nin yapım aşamasındaki 2. Ünitesi için üretilen 1 reaktör kabı ve 4 buhar jeneratörü Bangladeş’e teslim edildi.

2. Ünite’nin reaktör bölmesinin ağır ekipmanları, Atomenergomash A.Ş.’nin makine yapım bölümü olan AEM-Technologies A.Ş.’nin Volgodonsk’taki şubesi olan Atommash fabrikasında üretildi. Ağırlığı 333.6 ton olan reaktör kabı ile, 340 tonluk buhar jeneratörlerinin nakliyesi 2 aydan fazla sürdü. 

Ekipman, Atommash’ten Volgodonsk’daki Tsimlyansk barajının limanına taşındı, manvalara yüklendi ve Novorossiysk’e sevk edildi. Novorossiysk’ten Anna gemisiyle Karadeniz ve Süveyş Kanalı üzerinden Bangladeş’in Mongka Limanı’na sevk edilen ekipman, 14 bin kilometrelik bir deniz yolculuğunun ardından teslim edildi. 

VVER-1200 reaktör kabının üretimi iki yıldan fazla sürdü. Tüm işlemler, müşterinin yetkili kurumu, Bangladeş Atom Enerjisi Komisyonu (BAEC) ve Bangladeş Atom Enerjisi Düzenleme Kurumu (BAERA) temsilcilerinin katılımıyla yapıldı. 

Ruppur NGS’nin 1. Ünitesi’nin reaktör kabı ve buhar jeneratörleri Ekim ayında Bangladeş’e teslim edilmişti. 1. güç ünitesinin reaktör kabının tasarlanan konumuna Eylül 2021’de yerleştirilmesi planlanıyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir