Rosatom ve DP World İş Birliği Anlaşması İmzaladı
 1. Anasayfa
 2. Haberler

Rosatom ve DP World İş Birliği Anlaşması İmzaladı

0

Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom ve entegre dijital lojistik alanında dünya lideri olan DP World Şirketi arasında, 23 Temmuz’da Rusya’nın St. Petersburg şehrinde bir iş birliği anlaşması imzalandı. 

Anlaşmaya Rosatom Genel Müdürü Aleksey Lihaçev ve DP World Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Sultan Ahmed Bin Sulayem imza attı.

Anlaşma, lojistik faaliyetlerini geliştirme arayışındaki Rosatom ve lojistik faaliyetler alanında bir dünya lideri olan DP World’ün, Kuzeybatı Avrupa ve Doğu Asya arasında Kuzey Kutbu destek taşımacılık altyapısını kullanarak pilot konteyner taşımacılığını geliştirme çabalarını birleştirmesini öngörüyor. Kuzey Deniz Yolu (NSR) ulusal altyapı operatörü ve uluslararası küresel lojistik lideri, Kuzey Kutbu temelli entegre kargo taşımacılığı altyapı hizmetlerini geliştirme ve test etme konusundaki iş birliklerinin, pazara Avrasya mal değişiminin ve genel olarak dünya ticaretinin sürdürülebilirliğini iyileştirecek opsiyonel bir kargo taşımacılığına kılavuzluk etme imkanı sunacağına inanıyor. 

ROSATOM Genel Müdürü Aleksey Lihaçev konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Kuzey Kutbu’nda sürdürülebilir taşımacılık altyapısını kurmak, Avrasya transit ulaşımını geliştirme konusunda en uygun zaman aralığında ve daha kısa rotalar ile uygulanacak ileri düşük karbon enerjisi çözümleriyle, ekolojik ayak izini azaltmaya yardımcı olabilecek yeni fırsat kapıları açıyor” dedi.  

DP World Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Sultan Ahmed Bin Sulayem de imzalanan anlaşmaya ilişkin olarak şunları söyledi: “Dünya çapında, önde gelen akıllı, uçtan uca lojistik tedarik zinciri sağlayıcısı olan DP World, Asya ve Avrupa arasındaki ticaret akışını çeşitlendirme konusunda Rusya’nın çabalarını desteklemektedir. Kuzey Transit Koridoru, Doğu ve Batı arasında daha kısa transit ulaşım süresi beklentisine sahiptir. DP World, Rusya Doğrudan Yatırım Fonu’na zaten 2 milyar dolar yatırım yapma taahhüdünde bulunmuştur. Kuzey Transit Koridorunun sürdürülebilir biçimde gelişmesini sağlayacak çözümler bulmak için Rusya’daki ortaklarımızla çalışmayı sürdüreceğiz.”

Bilgi Notu: 

DP World (Dubai, BAE)- Küresel ticaret akışını sağlayan, akıllı uçtan uca tedarik zinciri lojistiğinin dünya lideri sağlayıcısıdır. DP World, 6 kıtada ve 55 ülkede, 129 iş biriminden oluşan birbirine bağlı küresel bir ağ ile hizmet sunmakta ve hem hızla büyüyen hem de olgun pazarlarda önemli bir varlık göstermektedir. Yılda toplam 90 milyonun üzerinde TEU1 kargo elleçleme kapasitesiyle dünyadaki limanlar, terminaller, endüstri parkları, lojistik ve ekonomik merkezlerden oluşan küresel ağları işletmektedir. 

Rosatom Devlet Kuruluşu, Kuzey Deniz Yolu’nun (NSR) tayin edilmiş tek altyapı operatörüdür. Kuzey Deniz Ulaştırma Koridoru (NMTC), Rusya Federasyonu Hükümeti tarafından onaylanan NSR Altyapı Geliştirme Planı 2035 kapsamında Kuzey Denizi Yolu temelinde aşamalı olarak kurulmaktadır. Şirket, aktif olarak yeni bir lojistik ulaştırma hattı geliştirmektedir. Avrasya transit, sanayide lojistik entegratör olan Rusatom Cargo tarafından işletilmektedir. 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir