Karen Seferihisar’da JES, GES ve RES kuracak
 1. Anasayfa
 2. Güneş

Karen Seferihisar’da JES, GES ve RES kuracak

0

Karen Kahramanmaraş Elektrik, İzmir’in Seferihisar ilçesinde 20 MW’lık Karen JES ve onun elektrik ihtiyacı için 5’er MW’lık GES ve RES kurup işletmeyi planlıyor.

Karen Kahramanmaraş Elektrik Üretim A.Ş. tarafından İzmir ili, Seferihisar ve Menderes ilçeleri sınırları içerisinde, “Karen JES (20 MWe) ve Yardımcı Kaynak (GES+RES)” projesi planlanıyor. Projenin değeri 300 milyon lira olarak hesaplanıyor. 

Proje kapsamında binary sistem teknolojisine sahip 20 MW kurulu güçte jeotermal enerji santralinin inşası ve işletilmesi, santrale hizmet edecek üretim ve reenjeksiyon kuyularının açılması ve işletilmesi planlanıyor. Ayrıca, jeotermal enerji santralinin işletilmesinde sırasında meydana gelecek iç tüketim kaybının karşılanması amacıyla 5 MW kapasiteli güneş enerji santrali ve 5 MW kapasiteli rüzgar enerji santralinin kurulması planlanıyor. 

Şirket toplam 12 adet lokasyonda jeotermal kaynak arayacak. Bunların 7’si üretim, 5’i de reenjeksiyon amaçlı belirlendi. Projenin hayata geçirilmesi ile birlikte yıllık 140,2 GWh elektrik enerjisi üretilecek. 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir