Rosatom’un Marchenkovskaya Rüzgâr Çiftliği, Toptan Elektrik ve Kapasite Pazarına Girdi
 1. Anasayfa
 2. Rüzgar

Rosatom’un Marchenkovskaya Rüzgâr Çiftliği, Toptan Elektrik ve Kapasite Pazarına Girdi

0

Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom’un rüzgâr enerjisi birimi NovaWind A.Ş. tarafından inşa edilen Marchenkovskaya Rüzgâr Çiftliği, 1 Temmuz 2021 itibariyle toptan elektrik ve kapasite pazarına girdi. 

Rostov bölgesindeki Zimovniki’de inşa edilen ve 120 MW (Mega Watt) kurulu kapasiteye sahip Marchenkovskaya Rüzgâr Çiftliği, 48 rüzgar türbininden oluşuyor. Rusya Federasyonu Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın da teyit ettiği üzere, rüzgâr çiftliğinde kullanılan ekipmanların üretim sürecinde yüzde 68 oranında yerel kaynaklardan yararlanıldı. 

Konuya ilişkin açıklama yapan NovaWind A.Ş. Rüzgâr Çiftliği Yaşam Döngüsü Yönetiminden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Andrey Nesteruk şu ifadeleri kullandı: “Marchenkovskaya Rüzgâr Çiftliği, Rostov bölgesindeki ilk rüzgâr çiftliğimiz olsa da, bölgede faaliyet gösteren ilk üretim tesisimiz değil. Rostov bölgesindeki Volgodonsk’ta da ana rüzgar türbini bileşenlerinin seri üretimi ve montajını yapmaktayız. NovaWind A.Ş, rüzgâr enerjisi projelerinin parçası olarak yeni sabit mıknatıslı rüzgâr türbini teknolojisini yerelleştirmişti. Marchenkocskya Rüzgâr Çiftliği’nde de zaten tamamen Rusya’da üretilen ekipmanlardan yararlanıldı. Tüm bunlar, pek çok Rus şirketin rüzgâr çiftliklerimize parça üretmek için yeni teknolojiler konusunda gelişmelerini sağladı. Projenin başlamasından bu yana şimdiden 540 MW rüzgâr gücü kapasitesini hizmete soktuk. Bugün, eş zamanlı olarak toplam 240 MW kapasiteli 3 rüzgâr çiftliğinin daha inşasını yürütmekteyiz”

NovaWind A.Ş., 2021 sonuna kadar Stavropol’de toplam 180 MW kapasiteli iki rüzgar çiftliğini daha işletmeye sokmayı planlıyor. Rosatom, 2024’e kadar toplamda yaklaşık 1,2 GW (Giga Watt) kapasiteli rüzgâr enerjisi santralleri inşa edecek.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir