CK Enerji’den I-REC alan Kanyon, karbon emisyonunu sıfırlayacak
 1. Anasayfa
 2. Karbon-Nötr

CK Enerji’den I-REC alan Kanyon, karbon emisyonunu sıfırlayacak

0

İstanbul Avrupa Yakası’nın gözde buluşma noktalarından biri olan Kanyon, sıfır karbon emisyonu hedefi ile CK Enerji iş birliği ile Uluslararası Yenilenebilir Enerji Sertifikası (I-REC) aldı. Bu sertifika ile 2021 yılında 20 milyon kilovatsaatlik elektrik tüketiminin tamamını “güneş” enerjisinden karşılayacağını taahhüt etmiş oldu.

Sürdürülebilir bir dünya için çevresel etkilerini yönetmek ve karbon emisyonunu sıfırlamak isteyen Kanyon, CK Enerji iş birliği ile Uluslararası Yenilenebilir Enerji Sertifikası (I-REC) sahibi oldu. Yıllık 20 milyon kilovatsaat elektrik tüketimi olan Kanyon, bu sertifika ile enerjisinin tamamını yenilenebilir kaynaklardan karşılayacağını taahhüt etti.  Kanyon, bu taahhütle birlikte 2021 yılında elektrik tüketimi kaynaklı karbon emisyonunu sıfırlamış olacak.

Elektrik ihtiyacının tamamı güneş enerjisinden karşılanacak

Elektriğin yenilenebilir enerji kaynaklarından üretildiğini belgeleyen uluslararası sertifikasyon sistemi I-REC’i müşterileri için temin ettiklerini kaydeden CK Enerji Grup Koordinatörü Utku Guruşçu, “Toplumun hemen her kesiminde sürdürülebilirliğe verilen önem artıyor. Türkiye’de enerji sektörünün öncü kuruluşu olarak, bu süreçte de müşterilerimizin yanında yer alıyor, çevresel sürdürülebilirlik politikalarına destek veriyoruz. Üretilen her birim elektriğin, kaynağından başlayarak takip edilmesini ve nihai tüketiciye kadar izlenebilmesini sağlayan Uluslararası Yenilenebilir Enerji Sertifikasını (I-REC) CK Enerji olarak müşterilerimiz için temin ederken yeşil enerjinin her geçen gün öne çıkmasını sağlıyoruz. Bu kapsamda işbirliği yaptığımız Kanyon, 2021 yılında tükettiği elektriğin tamamını yenilenebilir enerji kaynaklarından, güneşten karşılayacak” diye konuştu.

Sertifika ile ilgili değerlendirmede bulunan Kanyon Genel Müdürü Tuncer Kınıklı ise konuyla ilgili “Çevresel sorumluluk bilinciyle daha çevreci ve daha yeşil bir şirkete dönüşme arzumuz aslında Kanyon daha tasarım aşamasındayken başladı. Bugün Kanyon’un 15. yılı ve ilk günden itibaren çevresel tehditlerin farkındaydık. Geçtiğimiz bu süre içerisinde belirli bir program çerçevesinde çeşitli uygulamalar geliştirerek, çalışmalarımızı enerji, su, çevre, şirket içi çalışma grupları ve sertifikasyon başlıkları altında yoğunlaştırdık. Bu konuda üstümüze düşen her ne varsa öncü olmaya özen gösterdik. Özellikle 2016 yılından itibaren sürdürülebilirlik konusunu çok daha merkezimize  alarak bu konuda önemli adımlar attık. Atmaya da devam ediyoruz. Hatta sürdürülebilirlik konusunda en önemli adımın bunu şirket kültürüne yaymak olduğuna inandığımız için kendi bünyemizde yeşil yakalı çalışanlar istihdam etmeye başladık. Bugün hala buradan çıkan birçok proje ve öneri değerlendirilerek hayata geçirilmeye devam ediyor. CK Enerji ile başlattığımız bu projede ise 2021 yılındaki elektrik tüketiminin tamamını güneş enerjisinden karşılayacağımızı taahhüt ediyoruz. Bu sayede yıl içindeki tüm karbon emisyonumuzu sıfırlamış olmayı hedefliyoruz.” dedi.

Yıllık tüketimi 1.200 Kwh ve üzeri olan serbest tüketiciler alabiliyor

RECs International tarafından geliştirilen I-REC (Yenilenebilir Enerjisi Sertifikası), elektriğin yenilenebilir enerji kaynaklarından üretildiğini belgeleyen uluslararası sertifikasyon sistemini ifade ediyor. Güneş, rüzgâr, hidroelektrik, jeotermal ve biokütle gibi yenilenebilir enerji tesislerinde üretilen her 1 MWh elektrik karşılığında bir sertifika oluşturuluyor.  

I-REC sahibi olmak için belirli gereklilikleri yerine getiren üretim tesisleri, I-REC tarafından oluşturulan veri tabanına kaydolarak üretimlerine karşılık gelen yenilenebilir enerji sertifikalarını elde ederken elektrik üretim veya satış şirketleri de bu sertifikaları elektrikten ayrı olarak satma hakkına sahip olabiliyorlar. Yıllık tüketimi 1.200 kWh ve üzerinde olan serbest tüketicileri I-REC sertifikası için başvuru yapabiliyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir