Elektrik Depolama Ünitesi/Tesisi Kurmak İsteyenler için        Küresel Fırsatlar
 1. Anasayfa
 2. Depolama

Elektrik Depolama Ünitesi/Tesisi Kurmak İsteyenler için Küresel Fırsatlar

0

Avrupa’nın enerji odaklı en büyük teknoloji yatırımcısı EIT InnoEnergy, portföyünde bulunan 300’den fazla teknoloji ile ülkemiz enerji sektörünün ihtiyaçlarını karşılamaya hazır. Hangi EIT InnoEnergy Portföy Şirketinden Nasıl Yararlanabilirsiniz?

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından, 9 Mayıs 2021’de resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 31479 sayılı «Elektrik Piyasasında Depolama Faaliyetleri Yönetmeliği»; elektrik depolama ünite veya tesislerinin kurulumlarını, iletim veya dağıtım sistemine yani şebekeye bağlanmalarını ve piyasa faaliyetlerinde kullanımlarını düzenlemekte olup bu yönetmelik kapsamında; elektrik üreticilerinin enerji santrallerine bütünleşik, elektrik tüketicileri tarafından sayaç arkası uygulama mantığıyla veya müstakil depolama tesisi kurulup işletebilmesinin önü açılmış oldu.

Bu Yönetmelik Kimlere Neler Sunuyor?

Fotovoltaik güneş enerjisinin başı çektiği dağıtık sistemler, şebeke entegrasyonu dolayısıyla enerji dönüşümü için oldukça kritik bir komponent. Üretim tarafında yenilenebilir enerji kaynaklarına entegre edilecek elektrik depolama üniteleri, elektrik üretim tesislerinde enerji üretimindeki değişkenlikleri daha düzgün bir hale getireceği için şebekeyi rahatlatacak ve temiz enerji kaynaklarının kapasitesinin artırılmasına imkan tanıyacak gibi görünüyor.

Ayrıca mevzuatlar uygun hale geldiğinde; hem üretilen enerjinin sadece üretildiği saatte değil, depolanarak istenilen saatte daha uygun fiyat diliminde satışına imkan sağlayacak olması bakımından üretici, hem de tüketici de gerek yenilenebilirden kendi ürettiği elektriği depolayabilecek ve/veya şebekeden daha uygun bir tarife diliminden aldığı elektriği depolayarak ve kullanılabilecek olan tüketici ticari fayda sağlayabilecektir.

Yukarıda ifade edilen hususlara ek olarak; müstakil enerji depolama tesisleri, organize toptan satış piyasalarına ve gerekli şartları sağlayabildiği ölçüde ise dengeleme güç piyasasına ve yan hizmet piyasalarına katılabilecektir.

Şebeke işletmecileri ise, dağıtım faaliyetleri için yeni şebeke yatırımına alternatif olarak fayda-maliyet analizinin daha iyi çıkması durumunda resmi izinleri almak kaydıyla enerji depolama tesisi kurup, işletebilecektir.

Tüm bunların yanı sıra üniversiteler, teknoloji geliştirme bölgesi yönetici şirketleri ve endüstri bölgeleri tarafından Ar-Ge faaliyetlerinde kullanılmak amacıyla azami 1 MW kurulu gücünde elektrik depolama tesisi kurulabilecektir.

EPDK tarafından yayınlanan yönetmeliğin başta enerji sektörü olmak üzere ülkemizdeki belli başlı sektörler ve endüstrilerde “verimli ve yatırım geri dönüş süresi düşük” depolama teknolojilerine olan talebi ve ihtiyacı artıracağı öngörülmektedir. Şimdiden çok sayıda elektrik perakende ve elektrik dağıtım şirketinin yerli ve yabancı depolama teknolojileriyle alakalı teknoloji araştırmaları ve maliyet analizleri yapmakta olduğu biliniyor. 

Hal böyleyken, ülkemiz enerji sektörünün ve diğer endüstri temsilcilerinin farklı amaçlarla elektrik depolama tesisi kurma sürecinde ihtiyaç duyabilecekleri teknolojilere yakın durması ciddi önem arz ediyor. Tam bu noktada, Avrupa’nın enerji odaklı en büyük teknoloji yatırımcısı EIT InnoEnergy, portföyünde bulunan 300’den fazla teknoloji ile ülkemiz enerji sektörünün ihtiyaçlarını karşılamaya hazır bulunuyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir