Rosatom proje finansmanı için 100 milyar Rublelik “yeşil tahvil” ihraç edecek
 1. Anasayfa
 2. Haberler

Rosatom proje finansmanı için 100 milyar Rublelik “yeşil tahvil” ihraç edecek

0

Moskova Borsası, Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom’un nükleer sektöründe faaliyet gösteren iştiraki Atomenergoprom A.Ş.’nin borsada işlem gören tahviller programını tescil etti.

Borsa tahvili programı ve menkul kıymetler izahnamesi, Atomenergoprom Yönetim Kurulu’nun 26 Nisan tarihli toplantısında onaylanmıştı.

Program dahilinde ihraç edilecek tahvillerin toplam (maksimum) nominal değeri 100 milyar Ruble olup, tahvillerin maksimum vade süresi ilk yerleştirme tarihinden itibaren 3 bin 640 gün olacak. Programın son geçerlilik tarihi bulunmuyor. Menkul kıymetler izahnamesi, tahvil programıyla aynı zamanda tescil edildi.

Tahvillerin halka arzına ilişkin işlemlerin Moskova Borsası aracılığıyla yapılması planlanıyor. Tahvil programına “yeşil” veya “sosyal” tahviller de dâhil olabilecek. 

Tahvillerin yerleştirilmesi Alfa-Bank, VTB Capital, Gazprombank, Moscow Credit Bank, Otkritie Bank, Rosselkhozbank, Sberbank KIB ve Sovcombank tarafından organize edildi.

Program kapsamında yerleştirilen tahvillerden elde edilecek fonlar Rosatom’un sürdürülebilir (yeşil) program ve projelerini finanse etmek için kullanılacak. Onaylanan program dâhilinde ilk olarak 10 milyar Rublelik tahvil ihraç edilmesi ve bunun da rüzgâr enerjisi programının maliyetlerinin yeniden finansmanında kullanılması planlanıyor.

Rosatom’un rüzgâr enerjisi projelerini yürüten iştiraki NovaWind A.Ş., halihazırda güney Rusya’da toplam 420 MW kapasiteli 3 rüzgâr çiftliğini işletmeye almış durumda. Yıl sonuna kadar Stavropol ve Rostov bölgelerinde toplam 300 MW kapasiteli 3 çiftlik daha devreye alınacak. NovaWind şirketleri, 2024 yılına kadar toplam 1,2 GW kapasiteli rüzgâr enerji santralleri kurmayı planlıyor.

Rosatom Genel Müdürü Alexey Likhachev, konuyla ilgili yaptığı açıklamada sürdürülebilir kalkınmanın Rosatom stratejisinin çok önemli bir parçası olduğunu belirterek, “İklim değişikliğiyle mücadeleye ve nükleer ve yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı düşük karbonlu elektrik üretimine katkıda bulunmak kesin önceliğimiz. Diğer stratejik sürdürülebilir ürünlerimiz arasında ‘Akıllı Şehirler’ gibi çözümler, nükleer tıp, çevre projeleri vs. sayılabilir. Rusya’da sürdürülebilir ve yeşil finansman mekanizmalarının geliştirilmesine katkıda bulunmanın önemli olduğuna inanıyoruz. Bu mekanizmalar bu tür projelerdeki stratejik önceliklerimizi destekliyor.” şeklinde konuştu.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir