İzmir Kalkınma Ajansı tarafından geliştirilen Best For Energy Projesi Resmi Olarak Başladı
 1. Anasayfa
 2. Yenilenebilir

İzmir Kalkınma Ajansı tarafından geliştirilen Best For Energy Projesi Resmi Olarak Başladı

0

İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) tarafından geliştirilen ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen Rekabetçi Sektörler Programı kapsamında Avrupa Birliği (AB) tarafından desteklenen “BEST For Energy (Boosting Effective and Sustainable Transformation for Energy – Enerji için Etkin ve Sürdürülebilir Dönüşüm)” Projesi, 21 Temmuz 2020 tarihinde yapılan Başlangıç (Kick-Off) Toplantısı ile resmi olarak başladı.

İzmir Kalkınma Ajansı tarafından yürütülecek projede, İzmir ve çevresinde temiz enerji ekipmanları, çevre teknolojileri üretimi ve hizmet sektöründe rekabetçi bir küme geliştirilmesi, sektördeki yeşil işlerin ve katma değerin artırılması ve İzmir’in temiz enerji bölgesine dönüşümü hedeflenmektedir. 

36 ay sürecek ve Enerji Sanayicileri ve İşadamları Derneği’nin (ENSİA) proje ortağı olduğu BEST For Energy Projesi kapsamında “Temiz Enerji Kümesi için Değer Zinciri ve Kümelenme Analizi”, “Gelişme Stratejisi ve Eylem Planı Hazırlanması”, “Küme Tanıtım ve Uluslararasılaştırma Çalışmaları” eksenlerinde faaliyetler gerçekleştirilecek. Yaklaşık 2,89 Milyon Avroluk Projenin faaliyetleri, “DAI Human Dynamics” Firması liderliğinde bir konsorsiyumun teknik desteği ile yürütülecek.

COVID-19 önlemleri çerçevesinde online olarak gerçekleştirilen BEST For Energy Başlangıç Toplantısı’nda İzmir Kalkınma Ajansı, AB Türkiye Delegasyonu, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, ENSİA, Konsorsiyum Lideri DAI Human Dynamics, konsorsiyum ortakları AF Mercados/MRC Türkiye, Frankfurt School of Finance and Management ve destekçi kuruluş European Foundation for Cluster Excellence yetkilileri bir araya geldiler.

İzmir Temiz Enerjide Uluslararası Bir Merkez Olacak

Toplantıda İZKA Genel Sekreteri Dr. Mehmet YAVUZ, “Temiz enerji üretiminde halihazırda Türkiye’de bir merkez haline gelen İzmir’in; BEST For Energy Projesi ile bu alandaki ekipmanların, teknolojilerin üretildiği, profesyonel ve kaliteli hizmet sağlayıcılarının geliştiği uluslararası bir merkez haline gelmesine katkı sağlayacağını belirtti.

Yavuz sözlerine şöyle devam etti: “Projemiz, Türkiye’de ve bölgemizde ilgili firmaların, girişimcilerin, akademisyenlerin, kamu kurumlarının ve sivil toplum kuruluşlarının bir araya gelerek, temiz enerji ekipmanları ve teknolojileri üretiminde bir uzmanlaşma sürecini başlatmalarını amaçlıyor. Böylece, İzmir ekonomisinde rekabetçi bir dönüşüm gerçekleşmesini planlıyoruz.”

Projenin başarısını artıracak etmenlerle birlikte, Covid-19 Pandemi sürecinden en az şekilde etkilenmesi için gerekli tedbirlerin görüşüldüğü toplantıda; AB Türkiye Delegasyonu Yetkilisi Özgür ÖCAL, BEST For Energy Projesi’nin, Türkiye’ye ve temiz enerji sektörüne olumlu katkıları olacağını belirtirken, aynı zamanda Avrupa Yeşil Mutabakatı hedefleriyle de uyumlu olmasının önemini vurguladı.

BEST For Energy Projesi, paydaş görüşmeleri ve saha çalışmalarıyla devam edecek.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir