Türkiye’nin en doğusunda, en yüksek rakımlı RES’i kuruldu
 1. Anasayfa
 2. Rüzgar

Türkiye’nin en doğusunda, en yüksek rakımlı RES’i kuruldu

0

FİBA Grubu 4 yeni rüzgar enerjisi santrali yatırımıyla  550 MW güce ulaşarak, sektörün en büyüklerinden biri oluyor

FİBA Grubu’nun; Van, Balıkesir, Yalova ve İstanbul Çatalca’da toplam 220 milyon dolar yatırımla kurulan 4 yeni rüzgâr enerjisi santrali üretime başladı. Toplam 200 MW kurulu güce sahip 4 yeni RES ile Grubun kurulu gücü rüzgar enerjisinde 550 MW’a, yenilenebilir enerjide 580 MW’a çıkarak, grubu sektörün en büyüklerinden biri yapıyor. FİBA Grubu’nun Van’da kurduğu; 53,2 MW kapasiteye sahip santral, Türkiye’nin en yüksek rakımlı ve en doğusundaki rüzgar enerjisi santrali konumunda yer alıyor. FİBA Grubu, yeni yatırımlarıyla birlikte yıllık 563 bin hektar ormana eşdeğer karbon azaltımı yapacak. Türkiye’nin rüzgar haritasını çok iyi analiz ettiklerini ve Van’daki santralle Doğu Anadolu’nun rüzgar enerjisi potansiyeline bugüne kadarki en büyük yatırımı yaptıklarını vurgulayan FİBA Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Murat Özyeğin, “Ülkemizin enerji arz güvenliğine katkı sağlayan bu 4 projeyi, son dönemde enerjide dışa bağımlılığımızı azaltan olumlu gelişmelerin bir parçası olarak görüyoruzdiye konuştu. 

FİBA Grubu, yenilenebilir enerji sektöründeki yatırımlarına 4 yeni rüzgar enerjisi santrali (RES) ekledi. Van, Balıkesir, Yalova ve İstanbul Çatalca’da kurulan yeni RES’ler üretime başladı. Yeni yatırımla birlikte FİBA Grubu’nun rüzgar enerjisindeki toplam kapasitesi 550 MW’a yükselecek. Toplam 55 türbinden oluşan 4 yeni rüzgar enerjisi santrali 2021’de tam kapasite çalışmaya geçtiğinde 200 MW güce ulaşacak.

FİBA Grubu’nun Van’da kurduğu; 53,2 MW güce sahip olacak santral, Türkiye’nin en yüksek rakımlı ve en doğusundaki rüzgar enerjisi santrali oldu.

FİBA Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Murat Özyeğin

“Doğu Anadolu’nun rüzgar enerjisi potansiyeline en büyük yatırımı yaptık”

Türkiye’nin rüzgar haritasını çok iyi analiz ettiklerini ve 55 milyon dolar yatırımla Van’da kurduklarısantralle Doğu Anadolu’nun rüzgar enerjisi potansiyeline bugüne kadarki en büyük yatırımı yaptıklarını vurgulayan FİBA Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Murat Özyeğin şunları ifade etti:   

“Toplam 220 milyon dolar yatırımla hayata geçen ve ülkemizin enerji arz güvenliğine katkı sağlayan bu 4 projeyi, son dönemde enerjide dışa bağımlılığımızı azaltan olumlu gelişmelerin bir parçası olarak görüyoruz. RES yatırımlarımızı enerji sektöründeki grup şirketimiz Fina Enerji yürütüyor. Önceliğimiz, yenilenebilir enerji projelerine ağırlık vermek ve bu alanda sektöre öncülük etmek. Yenilenebilir enerjinin en büyük avantajlarından biri, ülkemizin geniş rüzgar ve güneş potansiyelinden  yararlanma imkânı sağlaması. Türkiye’nin en büyük rüzgar enerjisi üreticilerinden biri olma hedefiyle, ülkemizin enerjisini yenilenebilir kaynaklardan üretmeyi sürdüreceğiz.” 

“Türkiye’nin en doğusundaki, en yüksekteki RES’ini Van’a kurduk”

Van’daki Bağlama RES’i 2021 yıl ortasına kadar tam kapasiteyle faaliyete geçirmeyi planladıklarını belirten Fina Enerji Genel Müdürü Koray Kıymaz şunları söyledi:

“Bağlama RES projesine başlarken çok cesur bir yatırım kararı verdik. Türkiye’nin en doğusundaki, en yüksekteki RES’ini Van’a kurduk. Bağlama RES; 53,2 MW kurulu gücü ile Doğu Anadolu’daki en yüksek kapasiteli rüzgar enerjisi projesi olacak. Tüm projelerimizi özverili bir çalışma ile hedef tarihimizden bir gün bile şaşmadan devreye almış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.”

563 bin hektar ormana eşdeğer karbon azaltımı

Aynı anda devreye alınan dört projenin, karbon azaltımına da büyük katkı sağlayacağını belirten Özyeğin şunları söyledi:

“Grubumuzun bugüne kadar toplam 350 MW kurulu güce sahip 10 rüzgar enerji santrali ve 30 MW kurulu güce sahip 5 güneş enerji santrali bulunuyordu. Toplam gücü 200 MW’ın üzerindeki yeni 4 rüzgar enerjisi santralimizle birlikte kurulu gücümüzü rüzgar enerjisinde 550 MW’a, yenilenebilir enerjide 580 MW’a çıkarmış olacağız. Bugüne kadar 154 türbin ile her yıl 685 bin ton karbon azaltımı yaptık. Yeni rüzgar enerjisi santrallerimiz tam kapasite çalıştığında karbon azaltımımız yıllık toplam 1 milyon 65 bin tona yükselecek. Bu da 563 bin hektar orman arazisinin karbon azaltım performansına denk gelecek.”

FİBA Grubu’nun projeleri tam kapasite çalıştığında Van’daki Bağlama RES 53,2 MW, Balıkesir’deki Pazarköy RES ise 45,6 MW, Yalova RES 53,2 MW, İstanbul’daki Tayakadın RES 51 MW kurulu güce sahip olacak.

FİBA Grubu Hakkında

Dünya, toplum ve insan için daha fazla değer üretme vizyonuna sahip FİBA Grubu’nun temelleri Hüsnü Özyeğin 1987’de kurduğu Finansbank’la atıldı. Grup, 1990’da İsviçre’de yine finans sektörüne yapılan yatırımla uluslararası kimlik kazandı. Finans alanındaki yatırımlarına yurt içi ve dışında devam eden FİBA Grubu, 2006’da Finansbank’ı satarak Türkiye tarihinde o güne kadarki En Yüksek Yabancı Sermaye Girişi’ne imza attı.

Dünya çapında ses getiren bu başarının ardından Türkiye’nin öncü ve en iyi dijital bankası olma hedefiyle bugün 2 milyon müşteriye hizmet veren Fibabanka’yı faaliyete geçirdi. Fiba Hayat ve Emeklilik, Fiba Faktoring, Fiba Portföy Yönetimi, fintech girişimi Finberg ve Gelecek Varlık Yönetimi Grubun Türkiye’deki diğer finans yatırımları arasında yer alıyor. Grubun yurt dışındaki finans yatırımı Credit Europe Bank ile yurt dışındaki Türk sermayeli en büyük banka olarak başta Hollanda ve Rusya olmak üzere 10 farklı ülkede 7 milyona yakın müşteriye hizmet veriyor. Rusya’nın en iyi 10 bankası arasında yer alıyor.

FİBA Grubu, enerji sektöründeki şirketi Fina Enerji ile yenilenebilir enerji yatırımlarına öncelik veriyor. Grup, 2021 yılı içerisinde 550 MW kurulu güce ulaşmayı hedeflediği rüzgar enerjisinde Türkiye’nin öncü şirketleri arasında yer alıyor. Alışveriş Merkezleriyle Çin, Romanya ve Moldova’daki en büyük Türk gayrimenkul yatırımcısı unvanını taşıyan Grup, Türkiye’de de geniş bir gayrimenkul portföyü yönetiyor. Marks&Spencer, GAP ve Banana Republic’in Türkiye, Rusya, ve Ukrayna’daki franchising haklarının sahibi Grup, global perakende markalarının bölgedeki güvenilir ortağı olmayı sürdürüyor. FİBA Grubu turizm sektöründe Swissotel The Bosphorus ile faaliyet gösteriyor. FİBA Grubu, “En önemli yatırım insana yapılan yatırım” ilkesinden hareketle kurucusu Hüsnü Özyeğin tarafından temelleri atılan Hüsnü Özyeğin Vakfı ve Anne Çocuk Eğitim Vakfı’nın eğitim ve toplumsal gelişim projelerini destekliyor. FİBA Grubu’nun en büyük sosyal yatırımı Özyeğin Üniversitesi Türkiye’nin en iyi üniversiteleri arasında yer alıyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir